Kuzey Kore'den Abd'ye yılın ilk tehdidi

Kuzey Kore'den Abd'ye yılın ilk tehdidi

Kuzey Kore, nükleer gerilimi 2018 yılında da tırmandırmakta kararlı... Ülke lideri Kim Jong-Un, yeni yıl kutlama konuşmasında, Amerika Birleşik Devletleri'ne yönelik tehditlerini sürdürdü; Nükleer silah düğmesinin masasında olduğunu söyledi. Benzer bir açıklama yapan Eski ABD Genelkurmay Başkanı Mullen de, nükleer savaş ihtimalinin yakın olduğunu söyledi.

Kuzey Kore yeni yıla da nükleer tehdit ile girdi.

Kim Jong-Un, ülke televizyonunda yaptığı yeni yıl konuşmasında, tüm Amerika Birleşik Devletleri'nin nükleer silahların menzilinde olduğunu söyledi. "Nükleer silahı ateşleyecek buton daima masamın üzerinde" diyen Kim, Washington'ın asla kendilerine yönelik bir savaş başlatamayacağını ve nükleer silahların sadece güvenliklerini tehdit edecek bir durum olduğunda kullanılacağını açıkladı.

Buna karşın Kim, komşu ülke Güney Kore'ye ılımlı mesajlar gönderdi; ikili ilişkilerin geliştirilmesi ve diyalog yolunun açık olması gerektiğini söyledi.

Kuzey Kore, Güney Kore'de düzenlenecek 2018 kış olimpiyatlarına da bir heyet gönderme hazırlığında...

Açıklama, Seul'de memnuniyet ile karşılandı. Devlet Başkanlığı, gelişmeleri olumlu bulduklarını belirtti.

Öte yandan, ABD'nin eski Genelkurmay Başkanı Mike Mullen, Pyonyang ile yaşanan krize ilişkin yaptığı açıklamada, iddialı sözler sarfetti.

Amerikan ABC kanalına konuşan Mullen, iki ülke arasında nükleer bir savaş olasılığının her zamankinden fazla olduğunu bildirdi.

Amerikan Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un arasındaki sert söylemlere de işaret eden Mullen, Trump'ın nükleer kapasiteye kavuşabilecek bir Kuzey Kore'ye karşı sessiz kalmayacağını savundu.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz