Filistin lideri Abbas'tan Kudüs açıklaması

Filistin lideri Abbas'tan Kudüs açıklaması

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Fetih hareketinin 53. kuruluş yıl dönümü nedeniyle düzenlenen etkinlikte konuştu. Program kapsamında kuruluş meşalesi yakan Abbas, Doğu Kudüs'ün Filistin halkının ebedi başkenti olduğunu yineledi.

Fetih Hareketinin kuruluşunun 53'üncü yıl dönümü münasebetiyle Ramallah'ta etkinlikler düzenlendi.

Etkinlik kapsamında Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, hareketin Merkez Komite üyeleri ve yüzlerce Filistinliyle beraber eski lider Yasir Arafat'ın mezarına yürüdü.

Arafat'ın mezarına çelenk bırakılmasının ardından Abbas ve hareketin üst düzey yetkilileri başkanlık merkezinde kuruluş meşalesini yaktı.

Abbas, yaptığı konuşmada da ABD'nin Kudüs'e ilişkin kararına değindi.

"Tarih ve coğrafyanın seyrini değiştirerek, başkalarının başkenti olduğunu söylemeye çalıştıkları Kudüs, Filistin halkının ebedi başkentidir" diyen Abbas, Filistin'in özgürleştirilmesi için burada olduklarını vurguladı.

Mahmud Abbas ayrıca, Hristiyan Filistinlilerin yeni yılını da kutlayarak, 2018'in "bağımsızlık ve Filistin devletinin kuruluşuna tanık edecek bir yıl" olması dileğinde bulundu.

Fetih Hareketi, 1 Ocak 1965'te Yasir Arafat'ın önderliğinde kuruldu. Hareket, her yıl 31 Aralık'ta yıl dönümü etkinlikleri kapsamında meşale yakıyor.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz