İran'da protesto gösterileri giderek büyüyor

İran'da protesto gösterileri giderek büyüyor

İran’da geçen perşembe alevlenen protesto gösterilerinde tansiyon düşmüyor. Hükümet karşıtı protestolarda 18 kişi hayatını kaybetti. Necefabad'da ise eylemcilerin açtığı ateşte 1 polis öldü. Olaylara başta ılımlı yaklaşan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, eylemcilere karşı cevabı bizzat “İran halkının vereceğini” söyledi. İsrail, Rusya, İngiltere ve Almanya'dan da İran konusunda açıklamalar geldi.

İran'da ekonomik darboğaza tepki olarak başlayan ve hükümet karşıtlığına dönüşen protesto gösterilerinde can kayıpları artıyor.

İsfahan eyaletindeki rejim karşıtı gösterilerde 5 protestocu daha hayatını kaybetti. Böylece ülkede çıkan olaylarda ölü sayısı 18'e yükseldi.

Necefabad kentinde ise eylemciler, güvenlik güçlerine saldırdı. Açılan ateş sonucu 1 polis memuru hayatını kaybetti, 3 kişi yaralandı.

Kabine toplantısında, şiddete başvurmadan protesto hakkı bulunduğunu dile getiren İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ise, DÜN tutumunu sertleştirdi.

Resmi internet sitesinden açıklama yapan Ruhani, protestocularla güvenlik güçlerinin muhatap olması yerine doğrudan sivil halkın devreye girmesi çağrısında bulundu.

Diğer ülkelerden de İran'daki şiddet olaylarına ilişkin değerlendirmeler geldi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, resmi Twitter hesabından yayınladığı videoda, "İran'da rejim düştüğünde İranlılar ve İsrailliler yeniden arkadaş olacak" dedi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada da, protesto gösterilerinin ülkenin iç meselesi olduğu vurgulandı. Açıklamada, "İran'daki durumu istikrarsızlaştırabilecek dış müdahaleler kabul edilemez" denildi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson, İran’daki gösterileri yakından izlediklerini belirtti. Protestocuların gündeme getirdiği önemli sorunlarla ilgili anlamlı ve meşru bir tartışma olması gerektiğini söyleyen Johnson, eylemciler için de "barışçıl gösteri yapabilmeli” dedi.

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel ise, ülkedeki protestolarda göstericilerin öldürülmesi ve çok sayıda tutuklama nedeniyle endişeli olduğunu ifade etti.

Bahreyn, vatandaşlarından "güvenlik koşulları" gerekçesiyle İran'dan ayrılmalarını istedi.

Öte yandan, perşembe gününden beri süren olaylarda gözaltı sayısı 400’ün üzerine çıktı. İran yönetimi, eylemcilerin organize olmasını engellemek için Telegram ve Instagram dahil çeşitli sosyal medya hesaplarını da kapattı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz