ÖSO, "milli ordu" adı altında birleşti

ÖSO, "milli ordu" adı altında birleşti

Soçi zirvesi öncesi Suriye'de kritik bir gelişme daha yaşandı... Özgür Suriye Ordusu'na bağlı 30 grup, "Milli Ordu" adı altında birleşti... Terör örgütü IŞİD'in üstlendiği St. Petersburg saldırısının failini yakalayan Rusya ise, Amerika Birleşik Devletleri'ni, Suriye lideri Esad’ın barış sürecindeki yerine zarar vermeye çalışmakla suçladı.

Suriye'de dağınık biçimde örgütlenen Özgür Suriye Ordusu, tek çatı altında toplandı. 30 alt grup, "Milli Ordu" adıyla birleştiğini açıkladı.

Açıklamayı, Geçici hükümetin Başbakanı Cevad Ebu Hatab, 4 saat süren toplantının ardından yaptı. 22 bin askere sahip olduklarını belirten Hatab, öncelikli amaçlarının Fırat Kalkanı Harekatı ile güvenli hale getirilen bölgeyi ellerinde tutmak ve Esad rejimi ile terör örgütleri IŞİD ve PYD/PKK'ya karşı halkı savunmak olduğunu söyledi.

Oluşum, Türkiye'de eğitim alanlardan oluşan birinci kolordu ile 30 gruptan oluşan ikinci ve üçüncü kolordulardan meydana geliyor.

Türkiye, Rusya ve İran'ın çabası ile oluşturulan çatışmasılzık bölgelerinin de etki alanı genişliyor...

Rusya'nın Suriye'deki Ateşkes İzleme Merkezi, 2017 yılında ülkede faaliyet gösteren 140 silahlı grubun ateşkese katıldığını duyurdu.

Bu sayede 88 sağlık kuruluşu, 178 okul, 35 kreş ile 152 su ve elektrik altyapı tesisi onarıldı.

Rusya ise terör örgütü IŞİD'in üstlendiği St. Petersburg'daki saldırının failini yakaladı.

Çarşamba akşamı bir süpermarkette düzenlenen ve 13 kişinin yaralanmasına yol açan saldırgana ilişkin ayrıntılı bilgi verilmedi.

Moskova yönetimi, Washington'ın Suriye'deki tutumuna yönelik eleştirisini de yeni bir iddia ile sürdürdü.

Parlamentonun üst kanadı Federasyon Konseyi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Konstantin Kosaçev, Amerika Birleşik Devletleri'nin Suriye lideri Beşar Esad’ın barış sürecindeki pozisyonuna zarar vermeye çalıştığını öne sürdü.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz