EMO'dan elektrik zammına tepki

EMO'dan elektrik zammına tepki

"Yeni yılda 4 kişilik bir ailenin asgari elektrik faturası 100 lirayı aşacak..."... Bu uyarı Elektrik Mühendisleri Odası'ndan geldi. Elektiriğe yapılan yüzde 8,8'lik zamma tepki gösteren oda, fiyat artışının enerji maliyetinden değil, dağıtım bedelinden kaynaklandığını savundu.

Elektrik Piyasası Düzenleme Kurumu'nun, 1 Ocak 2018'den sonra geçerli olacak yeni tarifeleri Resmi Gazete'de yayımlandı.

ELEKTRİK ZAMMI
KONUTLARDA: % 8,8

Tüketiciler artık konutlarda elektriği yüzde 8,8 zamlı kullanacak.

ENERJİ: % 7
DAĞITIM: % 12,7

Elektrik Mühendisleri Odası'na göre, zammın büyük bölümü enerji maliyetinden değil, dağıtım bedelinden kaynaklandı. Çıplak enerji ve perakende hizmete yüzde 7; kayıp, kaçak, dağıtım ve iletim bedellerine yüzde 12,7 zam yapıldı.

4 KİŞİLİK AİLE: 103 TL

Bu durumda 4 kişilik bir ailenin 230 kilovat saat olarak hesaplanan asgari elektrik tüketimi için ödeyeceği fatura, 94 liradan 103 liraya yükselecek.

1 YILDA 2,3 MİLYAR TL
DAHA FAZLA TAHSİL EDİLECEK

Türkiye'nin yıllık elektrik tüketiminin 280 milyar kilovat saat olduğu ve bunun da yüzde 22'sini mesken kullanıcılarının oluşturduğu hesaba katılırsa, yüzde 8,8 zam nedeniyle sadece konutlardan bir yılda 2,3 milyar lira daha dazla tahsil edilecek.

Bu fazladan tahsilatın 904 milyon liralık bölümü dağıtım, iletim ve kayıp-kaçak bedeline, 911 milyon liralık kısmı enerji üretim şirketleri ile perakende satış şirketlerine, kalan 413 milyon liralık bölümü ise vergi ve fon geliri olarak devletin kasasına girecek.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz