Köprü ve otoyol ücretlerine zam geliyor

Köprü ve otoyol ücretlerine zam geliyor

Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, yeni yılda köprü ve otoyol ücretlerine zam yapılacağını açıkladı... Devletin işlettiği köprülerdeki zam enflasyona göre belirlenecek. Osmangazi ve Yavuz Sultan Selim köprülerinde ise dolar kuru baz alınacak.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, köprü ve otoyol ücretlerine zam yapılacağını açıkladı.

Osmangazi ve Yavuz Sultan Selim köprülerinde geçiş ücretleri belirlenirken dolar kuru baz alınacak.

AHMET ARSLAN: "2 OCAK'TAN 2 OCAK'A DÖVİZ KURUNDAKİ DEĞİŞİKLİK HESABA KATILARAK FİYATA YANSITILIYOR. OSMANGAZİ İLE YAVUZ SULTAN SELİM KÖPRÜSÜ GEREKSE YAP İŞLET DEVRET MODELİ İLE İŞLETTİĞİMİZ OTOYOLLARDAKİ ÜCRETLER BELİRLENMİŞ OLACAK. "

Devletin işlettiği otoyol ve köprülerde ise yıllık enflasyon oranı esas alınacak.

AHMET ARSLAN: " MEVCUT OTOYOL VE KÖPRÜLERİMİZDEKİ ÜCRET DÜZENLEMELERİNDE ENFLASYONU DA DİKKATE ALARAK BİR DÜZENLEME YAPILACAK HENÜZ NETLEŞTİRMEDİK. BU AYIN DA ENFLASYONUNU DİKKATE ALARAK İNŞALLAH YILBAŞI İTİBARİ İLE ONU DA TESPİT ETMİŞ OLACAĞIZ."

Köprü ve otoyolların geçiş ücretlerine geçen yılın başında da zam yapılmıştı.

1 Ocak 2017'den itibaren otoyol geçiş ücreti yüzde 15, Boğaz köprüleri ücreti yüzde 48 oranında artırılmıştı. Osmangazi Köprüsü’nde ise geçiş ücretinde yüzde 26 oranında indirime gidilmişti.

OTOYOL
EN YAKIN: 2,25 TL
EN UZAK: 20 TL

KÖPRÜ OTOMOBİL: 7 TL

Böylece otoyollarda en yakın mesafe geçiş ücreti 2 lira 25 kuruş, en uzak mesafe ücreti 20 lira, Boğaz Köprüleri otomobil geçiş ücretleri ise 7 lira olmuştu.

DOLAR % 7 ARTTI

2 Ocak 2017'de 3,54 olan dolar bugün 3,78 seviyesinden işlem görüyor. Bu seviyelerde kalınması durumunda zam oranı yaklaşık yüzde 7 olacak.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz