Tunus'tan zeytinyağı ithalatı tartışması

  • 28 Aralık 2017

Dünyanın İspanya, İtalya ve Yunanistan'dan sonra en büyük zeytin üreticisi Türkiye'de zeytinyağı ithalatı gündemde... Cumhurbaşkanı Recep tayyip Erdoğan'ın Tunus'tan zeytinyağı ithalatı olabileceğine ilişkin açıklama, zeytinlikler tartışmasını bir kez daha gündeme taşıdı. Uzmanlar, ithalattan önce zeytinliklerin korunması için yeni politikalar geliştirilmesi gerektiğini söylüyor.


"ÇIKAN KHK'LAR İLE BAZI YERLEŞİM YERLERİNİN ZEYTİNLİK ALANLARDA KALAN BİRİMLERİN TEPELİK ALANLARA TAŞINMASI GİBİ KARARLAR YAYINLANMIŞ DURUMDA BUNLARIN TEPELİK ALANA TAŞINMASI DEMEK ZEYTİNLİK ALANLARIN TAHRİBİ DEMEK."

kararname ile zeytin üretiminin önemli merkezlerinden Gemlik'in daha üst bölgelere taşınması tartışılırken, devletin zirvesinden zeytinyağı ithalatı ile ilgili açıklama geldi.

Cumhurbaşkanı Recep tayyip Erdoğan'ın "Türk ve Tunus ekonomi bakanlığı dar kapsamlı bir çalışma yapacak. Örneğin bu bir zeytinyağı ithalatı olabilir" sözü bu konudaki tartışmalara yeni boyut kazandırdı.

Uzmanlar ise yerli üretime önem verilmesi gerektiği görüşünde.

"SON DERECE SAĞLIKLI OLAN ZEYTİNYAĞI TÜKETİMİNİ ARTTIRMAMIZ VE DOLAYISIYLA ÜRETMEMİZ GEREKİYOR."

Uzmanlar, Türkiye'nin Tunus'tan zeytinyağı ithalatının devamlılık sağlamaması gerektiğine de değindi.

"TÜRKİYE ZEYTİNLİKLERİNE SAHİP ÇIKMALI. BU YAĞA KOLAY ULAŞABİLİR HALE GETİRECEK POLİTİKA GELİŞTİRMELİ ONDAN SONRA TUNUS GİBİ ÜLKELERLE YARDIM AMAÇLI TABİKİ YAĞ ALABİLİR AMA ALIRKEN DE İÇERİDEKİ ÜRETCİMİZİ ETKİLEMEYECEK ŞEKİLDE YAPILMASI GEREKİYOR. TUNUS'U YARDIM EDECEĞİZ DİYE BAŞLAYACAK ZEYTİNYAĞI İTHALATI DEVAMLILIK SAĞLAMAMALIDIR."