İnternetten kartla alışverişe onay süreci 1 ay uzatıldı

İnternetten kartla alışverişe onay süreci 1 ay uzatıldı

İnternetten kartla alışverişe onay süreci 1 ay uzatıldı... Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, bankalar ve vatandaşlardan gelen talepler üzerine bu kararın alındığını açıkladı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı Mehmet Ali Akben, banka ve kredi kartlarının elektronik ticarette kullanılabilmesi için kart hamili onayı alınması şartını getirdiklerini ve bunun için 16 Şubat'ta kurul kararı aldıklarını hatırlattı.

Vatandaşların internetten alışverişlerde dolandırıcılar tarafından kandırılmasının önüne geçmek için böyle bir karar aldıklarını anlatan Akben, "Bundan sonra kartlar internetten alışverişe kapalı olarak üretilecek. Müşteri dilerse ve onay verirse kartı ya da kartları e-ticarete açılacak" dedi.

Bu süreçte bankaların müşterilere ulaşmakta bazı zorluklar yaşandığını dile getiren Akben, "Onay alma süresini bankalar ve vatandaşlardan gelen talepler ile yıl sonunda gerek yoğunlaşan harcamalar gerekse banka sistemlerinin entegrasyonunda aksama olmaması için 31 Ocak 2018'de sona erdireceğiz" dedi.

Türkiye'de Kasım ayı sonu itibarıyla 62,2 milyonu kredi kartı ve 130 milyonu banka kartı olmak üzere 192,2 milyon adet kart bulunuyor. Yılın 11 aylık döneminde internetten yapılan kartlı ödeme tutarı ise 90 milyar lira civarında...

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz