CHP'den Kudüs tepkisi

CHP'den Kudüs tepkisi

Trump'ın kudüs kararına, meclis'ten de tepki vardı... Grubu bulunan 4 siyasi parti, genel kurulda ortak bildiri ile kararı, reddetti... iktidar ve anamuhalefet partili milletvekilleri de basın toplantıları ile Washington'un kararını eleştirdi...

AHMET AYDIN: "KUDÜS'ÜN TARİHİ STATÜSÜNÜ DEĞİŞTİRME YÖNÜNDEKİ MACERACI GİRİŞİMLERİN KESİN VE TARTIŞMASIZ BİR ŞEKİLDE REDDETME İRADESİNİ TBMM OLARAK DÜNYA KAMUOYUNA FADE VE İLAN EDERİZ"

ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımasına karşı siyasi parti gruplarının hazırladığı ortak bildiri, Meclis Genel Kurulu'nda okunarak, başkenvekili Ahmet Aydın tarafından okunurak, dünya kamuoyuna duyuruldu.

Meclisteki Tepkiler bununla sınırlı kalmadı...
Gün boyu milletvekilleri düzenledikleri basın toplantısıyla Trump'un kararını protesto etti..
İlk olarak CHP grupbaşkanvekilli Engin Özkoç kameraların karşısına geçti.

"CHP OLARAK BUNU KESiNLİKLE RED EDİYORUZ.. ABD BAŞKANI TRUMP BUNDAN BİR HAFTA ÖNCE TC CUMHURBAŞKANI ARAYARAK ÖNEMLİ BİR TELEFON GÖRÜŞMESİ YAPMIŞTIR.. ÜRDÜN'Ü MISIR'I ARAMIŞTIR. .BİZ ABD BAŞKANININ KUDÜSÜ İRAİLİN BAŞKETİ İLAN ETMESİNİN ARİFESİNDE BU ÜLKELERİ ARAYARAK SADECE SURİYE MESELESİNİ KONUŞUP KONUŞMADIĞINI MERAK EDİYORUZ..."

Özkoç daha sonra izlenen dış politika üzerinden iktidara yüklendi..

"TC HEM DIŞARDA HEM İÇERDE İTİBARıNI KATBETTİĞİ İÇİN BU YILLARDAN BERİ ALINAMAYAN KARARLAR BU 15 YIL İÇİNDE ALINMIŞTIR..ERMENİ SOYKIRIM İLE İLGİLİ KARAR BU 15 YIL İÇİNDE ALINMIŞTIR..KUDÜS İLE İLE İLGİLİ KARAR BU 15 YIL İÇERİSİNDE ALINMIŞTIR."

Chp istanbul milletvekili Barış Yarkadaş ise karara tepkisini nota eleştirisi ile açıkladı.

BARIŞ YARKADAŞ: "RIZA SARRAF İÇİN ABDYE NOTA VEREN RIZA SARRAFIN SAĞLIĞINI NERDE KALDIĞINI HANGİ CEZAEVİNDE KALDIĞINI MERAK EDEN BUNUN İÇİN KEZ ABD'YE NOTA VEREN AKP İKTİDARININ FİLİSTİN İÇİNDE ABD'YE CİDDİ BİR NOTA VERMESİ GEREKTĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ."

İktidar kanadından milletvekilleri, Filistin bayrak renklerini taşıyan atkıları ile basın toplantısı düzenledi, "kararın yok hükmünde olduğunu" söyledi, uluslararası kamuoyuna seslendi...

ORHAN ATALAY: "BM GENEL KURULU GÜVENLİK KONSENİ ABD'NİN BU KARARINI TANIMAMAYA VE DİĞER DEVLETLERİ KUDÜSE DİPLOMAT GÖNDERMEMEYE DAVET EDİYORUZ..ULUSLARARSI ARAP VE İSLAM ÜLKELERİ TEŞKİLATILARI BÖLGESEL TÜM ÖRGÜTLER ABD NİN BU KARARINI YOK SAYMALILAR. "

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz