Macron direnişçilerin kafatasını geri vermeye hazır

Macron direnişçilerin kafatasını geri vermeye hazır

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Cezayir Hükümetinin çağrısına olumlu yanıt verdi.. Macron, 1961'de, Paris'te ülkelerinin bağımsızlığı için sokağa çıkan ve Fransız polisi tarafından katledilen yüzlerce Cezayirlinin kafatasını iade etmeye hazır olduğunu açıkladı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, başkent Paris'te bir müzede bulunan ve Cezayirli direnişçilere ait kafataslarını teslim etmeye hazır olduklarını bildirdi.

Paris'te, ülkelerinin bağımsızlığı için 17 Ekim 1961 tarihinde sokağa çıkan yüzlerce Cezayirli, Fransız polisi tarafından katledilmişti.

Paris'te sergilenen kafataslarına ilişkin kimlik belirleme çalışmaları sırasında bir öğretim üyesinin başlattığı kampanyayla konu ülke gündemine taşınmıştı.

Cezayirli mücahitlere ait olduğu belirlenen kafataslarının bir dönem müzede sergilenmesi birçok kesimin tepkisine yol açmıştı.

Cezayir İnsan Hakları Savunma Birliği, Fransız sömürgesi döneminde yaklaşık 10 milyon kişinin öldürüldüğünü duyurmuştu.

Cezayir, Fransa'ya söz konusu suçları kabul edip mağdur yakınları için tazminat ödemesi çağrısında bulunurken, Fransızlar ise eski defterleri kapatıp geleceğe bakmak gerektiğini savunuyordu.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz