Erdoğan: "Çipras söz vermişti ama darbeciler hala Yunanistan'da"

Erdoğan: "Çipras söz vermişti ama darbeciler hala Yunanistan'da"

Yunan medyasına konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan’a kaçan darbeci askerlerin iade edilmemesini eleştirdi. Erdoğan, "Çipras, bana darbeci askerleri 15-20 günde iade edeceğini söyledi. Ama hala Yunanistan’dalar" dedi. Erdoğan, Lozan dahil dünyada yapılan tüm anlaşmaların güncellenmesi gerektiğini de söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan'ın Skai TV kanalına yaptığı açıklamalarda, iki ülke arasındaki ilişkileri değerlendirdi.

Erdoğan, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Yunanistan'a kaçarak sığınma talebinde bulunan 8 darbeci asker hakkında Başbakan Alexis Çipras ile telefonda konuştuğunu hatırlattı.

Darbecilerin iadesini istediğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Çipras, konu ile ilgileneceğini ve 15-20 günde Türkiye’ye iade edileceğini söyledi. Ama maalesef hala Yunanistan’dalar” dedi.

Erdoğan, "Eğer Yunanistan'a karşı böyle bir şey yapılıyorsa, biz de bunları aynı şekilde yakalayıp Yunanistan'a teslim etmemiz lazım" ifadelerini de kullandı.

Son dönemde ABD ile üzücü gelişmeler yaşandığını da dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye ve Irak'taki gelişmeleri Washington yönetimi ile birlikte kontrol altına almaları gerektiğini, ancak olumlu bir ilerlemenin görülmediğini söyledi. Erdoğan, Rusya ile bazı görüşmeler yaptıklarını ve bazı olumlu adımların atıldığını dile getirdi.

Erdoğan, 1. Dünya Savaşı’ndan sonra 24 Temmuz 1923 tarihinde imzalanan Lozan Antlaşması ile ilgili bir soruyu da yanıtladı.

Bu antlaşmanın sadece Yunanistan'ı değil, bütün bölgeyi kapsadığını vurgulayan Erdoğan, "aslında, dünyada tüm yapılan anlaşmaların zamanın akışı içerisinde güncellenmesi gerekir. Lozan'ın da bu şekilde tüm bu gelişmeler karşısında bir güncellenmeye ihtiyacı var. Bu güncellenme, sadece Türkiye için değil Yunanistan için de faydalı olabilir" dedi.

Yunanistan ziyareti ile ilgili de açıklama yapan Erdoğan, Yunan halkına, "Türkiye Yunanistan arasında o olumsuz ilişkiler bir tarih olmuştur." diye seslendi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz