CHP'den yüzde 33 cinsiyet kotası teklifi

CHP'den yüzde 33 cinsiyet kotası teklifi

Cumhuriyet Halk Partisi, "yüzde 33 cinsiyet kotası"na ilişkin kanun teklifini, Meclis Başkanlığı'na sundu... Anamuhalefet Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun dün yaptığı çağrının ardından bugün teklifi hazırlayıp kamuoyuyla paylaşan CHP grup başkanvekilleri, "Kadınların ülke yönetiminde daha çok söz sahibi olmalarını amaçlıyoruz" dedi..

KILIÇDAROĞLU: "BÜTÜN KADINLARIN ÖNÜNDE SÖZ VERİYORUM. GRUP BAŞKANVEKİLLERİNE TALİMATIM, YÜZDE 33 CİNSİYET KOTASINI İÇEREN SİYASİLER PARTİLER YASASI DEĞİŞİKLİĞİNİ TBMM'YE SUNUNUZ... "

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu çağrısını yaptı, grup başkanvekilleri harekete geçti.. Anamuhalefet, kadınların siyasette daha etkin rol alması için "Yüzde 33 cinsiyet kotasını içeren kanun teklifini" Meclis Başkanlığı'na sundu.

Siyasi Partiler Kanunu'nda değişiklik yapılmasını isteyen anamuhalefet, Parlamentolar Arası Birlik'in hazırladığı listeye göre, kadınların Meclis'teki temsili açısından Türkiye'nin 189 ülke arasında 133'üncü sırada yer aldığı belirtildi. 1 Kasım Genel Seçim sonuçlarına göre ise, 81 ilden 43’ünden, yani Türkiye’deki illerin yüzde 53’ünden kadın milletvekili çıkmadığı hatırlatıldı.

Kanun teklifinin gerekçesinde de, "Kadınların ulusal ve yerel meclislerde daha çok temsil edilerek ülke yönetiminde daha çok söz sahibi olmalarının sağlanması amaçlanmaktadır" denildi.

KILIÇDAROĞLU: "KİM YÜZDE 33 CİNSİYET KOTASINA EVET DİYOR, KİM KADINLARIN SİYASETTE DAHA AZ YER ALMASINI İSTİYOR, ORADA GÖRECEĞİZ BİZ SİZİN DAHA GÖRÜNÜR OLMANIZI İSTİYORUZ. ÖNÜNÜZDEKİ ENGELLERİN KALDIRILMASINI İSTİYORUZ."

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz