Katalonya'da erken seçim süreci başladı

Katalonya'da erken seçim süreci başladı

İspanya'nın özerk bölgesi Katalonya'da seçim süreci başladı... Partiler kritik seçim öncesi son kozlarını oynuyor. Halen Belçika bulunan Katalonya bölgesinin eski Başkanı Carles Puigdemont, seçimi Katalonya İçin Birlik Partisi'nin kazanacağını savundu.

İspanya'da, özerk Katalonya bölgesinin eski Başkanı Carles Puigdemont, 21 Aralık'ta yapılacak bölgesel seçimleri partisinin kazanacağını söyledi..

Hapiste bulunan 10 yöneticisinden 6'sının serbest bırakıldığı Katalonya için Birlik Partisi'nin mitinginde coşku büyüktü.

Mitinge Brüksel'den video bağlantısıyla katılan ve hakkındaki uluslararası yakalama kararı kaldırılan Puigdemont, "anketler bölgede halen bağımsızlık yanlılarının çoğunlukta olduğunu gösteriyor" dedi.

2015 Bölge Meclisi seçimlerinde önemli başarı gösteren ve Katalonya'da 2. parti konumuna gelen Ciudadanos hareketi de, erken seçimden umutlu.

Parti lideri Albert Rivera bölünme tartışmalarının hem iktidardaki Halk Partisi'nden hem de ayrılıkçı Birlik Partisi tabanından kendilerine oy getireceğini belirtti..

Rivera, “Katalanlar bizi bölünmenin önündeki en güçlü alternatif olarak görüyor. Seçimin ardından sükunet ve uzlaşma dönemi başlamalı. Aksi takdirde Katalan toplumu 4 yıl daha bu ayrılık sürecine dayanamaz" diye konuştu.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz