Zarrab, çapraz sorguda avukatları yanıtladı

Zarrab, çapraz sorguda avukatları yanıtladı

Amerika Birleşik Devletleri'nde görülen davada Reza Zarrab tanık olarak ifade vermeye devam ediyor. Zarrab, jürili yargılamanın altıncı gününde, sanık koltuğundaki eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla’nın avukatları tarafından çapraz sorguya alındı. İtiraf anlaşması imzaladığı ortaya çıkan Zarrab, hapishanede bir gardiyana 45 bin dolar rüşvet verdiğini açıkladı.

Avukat Cathy Flemming’in sorularını yanıtlayan Zarrab’ın, savcılık yetkilileriyle yaptığı 12 görüşme sonrası, “soruşturma ve kovuşturmaya yardımcı olmak, değerli bilgiler sunmak” kaydıyla başsavcılıkla ‘itiraf’ anlaşması imzaladığı ortaya çıktı.

Fleming, “İşbirliği anlaşmana göre; duruşmalar sona erip ceza duruşmandan önce kefaletle serbest kalabileceğin doğru mu” sorusuna Zarrab, “Bu seçeneğim her zaman var” yanıtını verdi.

Zarrab, İran'da idam cezasına çarptırılan Babek Zencani’nin Gana’dan özel uçakla gelen 1.5 ton altını şirketine satmak üzere gönderdiğinin de doğru olduğunu belirtti..

Zarrab, çapraz sorgulamada, “Atilla Bey’in benden hiçbir şekilde rüşvet istemediği doğrudur. Benden hiçbir şekilde bir para talebi olmamıştır” dedi.

Zarrab, New York'taki hapishanede tutulurken bir gardiyana 45 bin dolar rüşvet verdiğini, paranın Türk avukatları tarafından iletildiğini de açıkladı.

Davaya konu olan suçlardan kazandığı paraya ilişkin soru üzerine Zarrab, “100 milyon dolar olabilir, belki de 150 milyon dolar” yanıtını verdi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz