Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyacak

Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyacak

Amerikan Başkanı Donald Trump kararını verdi... Beyaz Saray, Trump'ın, Amerika Birleşik Devletleri'nin, Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıdığını ilan edeceğini açıkladı... Fransa ve Türkiye başta olmak üzere bir çok ülke karara tepkili... Hamas ise cuma gününü "öfke cuması" ilan ederek, Filistinlilere, "Kudüs'e destek" için toplanma çağrısı yaptı..

Ve Amerikan Başkanı Donald Trump, kritik kararını verdi...

Beyaz Saray, Trump'ın BUGÜN yapacağı konuşmada ülkesinin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıdığını açıklayacağını ve büyükelçiliğin Kudüs'e taşınması talimatı vereceğini duyurdu.

Türkiye, Fransa, İsveç, Suudi Arabistan, Fas, Irak, Tunus, Katar gibi ülkeler açık bir şekilde Trump'ın kararına tepkili...

Avrupa Birliği'nden yapılan açıklamada da, "Kudüs'ün statüsünde değişikliğe yol açacak herhangi bir kararın ciddi sonuçları olacaktır. Kudüs, İsrail ve Filisitin'in ortak başkenti olmalıdır" denildi.

Kudüs'ü işgal altında tutan İsrail'de ise bayram var. İsrailli güvenlik güçleri de Batı Şeria ve Kudüs'te ortaya çıkabilecek olaylara karşı hazırlık yapıyor...

Batı Şeria'da gösteri yapan Filistinliler, Trump posterlerini yaktı. Hamas ise Filistinlilere cuma gününü "öfke cuması" ilan ederek, "Kudüs'e destek" için toplanma çağrısı yaptı.

Bu arada, Amerikan hükümeti çalışanları ve ailelerinin, Kudüs'ün surlarla çevrili Eski Şehir bölgesi ile işgal altındaki Batı Şeria'ya girişlerinin yasaklandığı bildirildi.

Amerikan Yönetiminin Tel Aviv'deki büyükelçilik binasını Kudüs'e taşıma kararı, 1995'de Kongre'de onaylandı. Bugüne kadar her altı ayda bir ertelenen adım, Başkan Trump'ın seçim vaatleri arasındaydı...

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz