Kudüs tartışması büyüyor

Kudüs tartışması büyüyor

Amerikan Başkanı Donald Trump, Kudüs'ün İsrail'in başkenti olarak tanınması ve Tel Aviv'deki ABD Büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınması kararını BUGÜN açıklayacak. Kudüs'e yönelik iddialara Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu sert tepki gösterdi. Tel Aviv yönetimi ise Erdoğan'a, "Kudüs 3 bin yıldır Yahudi başkenti" sözleriyle yanıt verdi.

Amerika Birleşik Devletleri'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyacağı iddiaları krizi de beraberinde getirdi. Söz konusu girişimin engellenmesi için birçok ülkenin lideri ile görüşen Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın temasları etkili oldu.

ERDOĞAN: "KUDÜS SAYIN TRUMP MÜSLÜMANLARIN KIRMIZI ÇİZGİSİDİR..FİLİSTİN HALKININ ACILARI SÜREKEN BÖYLE KARARIN ALINMASI İNSANLIK VİCADNINA VURULMUŞ BİR DARBEDİR.. İSLAM İŞBİRLİĞİ TEŞKİLATI DÖNEM BAŞKANI OLARAK, BU KONUNUN SONUNA KADAR TAKİPÇİSİYİZ. EĞER BÖYLE BİR ADIM ATILACAK OLURSA; BİZİM DİPLOMATİK İLİŞKİLERİMİZİ İSRAİL İLE KOPARMAYA KADAR GİDEBİLİR"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İsrail ile ilişkileri kesme tehdidine Tel Aviv'den yanıt geldi.... ''Erdoğan tanısın ya da tanımasın, Kudüs 3 bin yıldır Yahudi başkenti" denilen açıklamada, "Osmanlı İmparatorluğu ve Sultan günleri çoktan bitti'' ifadelerine yer verildi.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da Kudüs konusunu değerlendirdi.

KILIÇDAROĞLU: "KUDÜS, ORTADOĞU'NUN KİLİT TAŞIDIR. KUDÜS ÜZERİNDE KİMSE OYUN OYNAMASIN. EĞER KUDÜS İLE İLGİLİ YANLIŞ BİR KARAR ALIRLARSA, ORTADOĞU'DA YENİDEN KANIN, GÖZYAŞININ NEDENİ OLURLAR..."

Amerikan Başkanı Donald Trump ise Filistin Devlet Başkanı Abbas, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve Ürdün Kralı 2. Abdullah ile telefonda görüştü. Trump, görüşmelerde ABD'nin Tel Aviv'deki büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma niyetini ifade etti.

Abbas'ın Trump'ı, bu yönde atılacak bir adımın barış sürecine zarar vereceği, bölgesel güvenliği ve istikrarı tehlikeye atacağı yönünde uyardığı kaydedildi.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada Trump'ın BUGÜN, ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyacağını, büyükelçiliğin Kudüs'e taşınması talimatının da Trump tarafından verildiği ifade edildi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz