İstanbul'da 19 ton çin malı kaçak oyuncak ele geçirildi

İstanbul'da 19 ton çin malı kaçak oyuncak ele geçirildi

İstanbul’da, Çin’den kaçak yolla getirilen 19 ton ağırlığında, yüz binlerce oyuncak ele geçirildi...Yapılan incelemelerde oyuncakların; kanser, kısırlık ve sinir sistemi bozukluklarına yol açan, ağır metaller içerdiği belirlendi... Peki aileler çocuklarına oyuncak alırken nelere dikkat etmeli? İşte yanıtı...

İstanbul’da, Çin’den kaçak yolla getirilen 765 bin lira değerinde 19 ton ağırlığında, yüz binlerce oyuncak ele geçirildi; Yapılan laboratuvar testlerinin sonuçları ise korkutucu...

ÇOPUROĞLU: "BU OYUNCAKLAR İNCELENDİĞİNDE İÇİNDE YASAKLI MADDELER OLDUĞUNU TESPİT ETTİK "

Yüz binlerce çocuğun oynayacağı oyuncakların kanser, kısırlık, üreme bozukluğu ve sinir sistemi bozukluklarına yol açan, yüksek miktarda ‘azo boyar’ maddeler, fitalat ve ağır metaller içerdiği belirlendi.

Onkoloji Uzmanı Doktor Yavuz Dizdar, bu maddelere karşı vatandaşları uyarıyor..

YAVUZ: "UZAK TUTMAMIZ GEREKİYOR GEREKSİZ ALMAYALIM UCUZ DİYE ALMAYALIM KULLANILAN MALZEME ÇOCUK BUNU KEMİRİRSE, KEMİRMESİ DE GEREKMEZ, TEMAS EDERSE VUCUDUNA GEÇEBİLİYOR. KAN DÜŞÜKLÜĞÜNDEN TUTUN KANSER RİSKİ OLMADIĞINI SÖYLEMEK MÜMKÜN DEĞİL "

Dizdar'a göre en riskli oyuncaklar ise peluşlar...

YAVUZ: "SİZ ÇOCUKLARA BİR ŞEY ALACAKSANIZ KİMYASALLARI BARINDIRMAMASINI TERCİH EDİYORUZ ÖZELLİKLE PELUŞ OLUP BOYANMIŞ OLMA OLASILIĞI YÜKSEK OLANLARA DİKKAT ETSİNLER, PLASTİKLER, KATI PLASTİKLER BOYA BIRAKMAZ"

Peki anne babalar oyuncak alırken başka nelere dikkat etmeli?

YAKUP: "ALDIKLARI ÜRÜNÜN MUTLAKA ALTINDA ARKASINDA İBARELER VARDIR CE İŞARETİ MUTLAKA GÖRSÜNLER, İTHALATÇI VE ÜRETİCİ FİRMA BİLGİLERİNİN OLUP OLMADIĞINI GÖRSÜNLER OYUNCAK ALACAKLARI YERLERİ DOĞRU SEÇSİNLER, YERLERDEN TEZGAHLARDAN ÜRÜN ALMAMALARINI TAVSİYE EDERİM. "

Zira sözkonusu şallar için yapılan anlaizlerde de tıpkı kaçak oyuncaklar gibi ağır metaller tespit ediliyor...

YAVUZ: "ALIRKEN UCUZ ŞEYLERE GİTMESİNLER TEN TEMASI BİR ŞEY YAPMAZ GİBİ GELİYOR AMA ÖRNEKLERİ VAR YAPABİLİYOR.. GİYDİĞİMİZ İÇ KIYAFETLER VS NE VARSA TEMAS EDEN NOKTALARDAN GEÇİŞ VAR "

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz