Cezayir Fransa'nın peşini bırakmıyor

Cezayir Fransa'nın peşini bırakmıyor

Cezayir, Fransa'nın peşini bırakmıyor... Cezayir Mücahitler Bakanı El Tayyib Zeytuni, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'a sömürge suçlarından dolayı özür dileme çağrısı yaptı... Zeytuni, açıklamalardan sıkıldıklarını, bunun yerine Fransız yetkililerden somut adımlar beklediklerini belirtti...

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un ziyareti öncesi devlet radyosuna konuşan Cezayir Mücahitler Bakanı Et-Tayyib Zeytuni, "Sömürge suçları nedeniyle Fransa'nın özür dilemesi konusunda ısrarcı olduklarını" vurguladı.

Açıklamalardan sıkıldıklarını, bunun yerine somut adımlar beklediklerini belirten Zeytuni, "Fransa'nın 132 yıl boyunca Cezayir'de işlediği sömürge suçları var. Fransa'nın bu suçları itiraf ederek özür dilemesi ve tazminat ödemesi gerekir. Bunlar meşru taleplerdir" dedi.

Zeytuni, Paris ile sorunları, "Fransa'nın elindeki Cezayir işgal dönemine ait arşivlerin geri alınması, kayıplar dosyası, Cezayir'in güneyindeki nükleer patlamalar ve bunların tazmin edilmesi ve Paris'te tutulan Cezayir direnişçilerine ait kafataslarının iadesi" olarak sıraladı.

Zeytuni, Cezayir-Fransa ilişkilerindeki "güven" eksikliğinin, ancak ortak geçmişi incelemekle giderilebileceğini de kaydetti..

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz