Kudüs tartışması büyüyor

Kudüs tartışması büyüyor

Kudüs tartışmaları krize doğru evriliyor... Amerika Birleşik Devletleri'nin Kudüs'ü, İsrail'in başkenti olarak tanıyacağı iddiaları bölgeyi hareketlendirdi. Bölge ülkeleri peş peşe uyarılarda bulundu. Başbakan Yardımcısı Bozdağ da, bölgeyi yeni felaketlere sürükleyecek adımlardan kaçınılması gerektiğini vurguladı.

Amerika Birleşik Devletleri'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyacağı iddiaları krizi de beraberinde getiriyor.

Söz konusu girişimin engellenmesi İÇİN birçok ülkenin lideriyle ve uluslararası kuruluşlarla yazışmalar yapan Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın temasları etkili oldu.

Türkiye'nin konuya tepkisini Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ iletti.

BOZDAĞ:
"KUDÜS’ÜN BU STATÜSÜNÜ KORUMAK BÖLGEDEKİ BARIŞI KORUMAK AÇISINDAN ÖNEMLİDİR. BU STATÜ KALDIRILARAK BAŞKA BİR ADIM ATILIRSA BU BÜYÜK BİR FELAKET OLUR. BÖLGEYİ LÜTFEN YENİ FELAKETLERE, ÇATIŞMALARA, KARGAŞALARA SÜRÜKLEYECEK ADIMLAR ATMAKTAN KAÇININ."

Arap Birliği de, Amerikan Başkanı Trump'ın bu girişiminin "fanatizm ve şiddetin” yeniden alevlenmesine yol açacağı uyarısında bulundu.

Ürdün Dışişleri Bakanı Ayman Safadi, Amerikan mevkîdaşı Rex Tillerson ile yaptığı telefon görüşmesinde, "Kudüs'ün tarihi ve hukuki statüsünün korunması ve bu statüyü değiştirecek her türlü karardan kaçınılması” gerektiğini kaydetti.

Amerikan medyasında çıkan iddianın ardından Başkan danışmanı Jared Kushner, Trump'ın bu konuda henüz karar vermediği açıkladı. Trump, başkanlık seçimleri öncesinde Amerikan Büyükelçiliği'nin Kudüs'e nakledileceği ve kentin İsrail'in başkenti olarak bu şekilde tanınacağı vaadinde bulunmuştu.

Amerikan Kongresi İsrail Büyükelçiliği'nin Kudüs'e nakliyle ilgili yasayı 1995 yılında kabul etmiş, ancak yasanın uygulanması ulusal güvenliği tehdit edeceği gerekçesiyle günümüze kadar altışar aylık periyodlar ile ertelenmişti.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz