Özgür Suriye polisi cihatçı çıktı, İngiltere yardımı kesti

Özgür Suriye polisi cihatçı çıktı, İngiltere yardımı kesti

İngiliz medyası skandal bir keşifte bulundu. Türkiye tarafından eğitilen ve İngiltere tarafından finanse edilen Özgür Suriye Polisi'nin cihatçı örgütlerle işbirliği yaptığı belirlendi. Suriye'de, Deyr ez Zor'un doğusunun IŞİD'den temizlendiğini Rusya ile birlikte açıklayan terör örgütü PYD/PKK'nın, Rus generallere "ortaklık" önerdiği ortaya çıktı.

Yardım paraları cihatçılara gitmiş...

İngiliz yayın kuruluşu BBC, merkezi Gaziantep olan ve Türkiye tarafından polis gücü kurması için finanse edilen Özgür Suriye Polisi'nin El Nusra gibi cihatçı örgütlerle işbirliği yaptığını ortaya çıkardı.

Nakit maaş alan kuruluş, bu parayı bulunduğu bölgeyi kontrol eden silahlı gruba devrediyor. Maaş ödenenler listesinde, ölü ve hiç varolmamış insanların isimleri de var.

Projeye destek veren altı ülkeden biri olan İngiltere projeyi durdururken, hükümet de iddialar hakkında soruşturma başlattı.

The Times gazetesi de, PYD/PKK ile varılan anlaşma kapsamında Rakka'dan tahliye edilen IŞİD'lilerin bu anlaşmayı fırsat bilerek, Türkiye üzerinden Avrupa'ya geçtiklerini öne sürdü.

Terör örgütü PYD/PKK'nın Suriye'de Rusya ile yaptığı işbirliğinin de ayrıntıları çıkmaya başladı.

Deyr ez Zor kentinin doğusunu IŞİD'den temizlediklerini Rusya ile birlikte açıklayan örgütün, sorumluları ile hafta sonu Rus General Yevgeniy Poplavski'nin ortak toplantı düzenlediği ortaya çıktı. Örgütün, burada "ortak komutanlık" önerdiği, Rus komutanın ise öneriyi sessizce dinlediği görüldü.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de, Suriye’de IŞİD'e karşı yürütülen operasyonlara ilişkin bilgi verdi.

Putin, IŞİD'i kastederek, neredeyse tüm Suriye topraklarının teröristlerden kurtarıldığını belirtti.

Amerikan Dışişleri Bakanlığı müsteşar yardımcılarından Jonathan Cohen'den de, PYD/PKK değerlendirmesi geldi.

Örgüt ile Suriye'deki işbirliğinin başka alternatifleri olmamasından kaynaklandığını belirten Cohen, ilişkilerinin taktiksel ve geçici olduğunu savundu.

Bu arada, PYD/PKK ve Amerikan güçlerinin Haseke bölgesindeki 4. Süveydiyye pompalama merkezinden kaçak hat çekerek, günde 10 milyon dolar tutarında 17 bin varil petrolün gelirini bölüştüğü tespit edildi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz