MB, 2018 yılı yol haritasını açıkladı

MB, 2018 yılı yol haritasını açıkladı

Merkez Bankası, 2018 Yılı Para ve Kur Politikası'nı açıkladı... 2018'de likidite yönetiminde bir değişiklik olmayacağı belirtilirken, fiyat istikrarı çerçevesinde bütün araçların kullanılacağı ifade edildi.

Merkez Bankası, 2018 Yılı Para ve Kur Politikası'nı açıkladı.

Raporda 2018-2020 döneminde geçerli olacak enflasyon hedefinin, hükümet ile varılan mutabakatla uyumlu olarak yüzde 5 olduğu belirtilerek, "Orta Vadeli Program kapsamında enflasyonun yüzde 5 hedefine kademeli olarak yakınsayacağı öngörülmektedir. Merkez Bankası'nın hesap verme yükümlülüğünün bir unsuru olan belirsizlik aralığı, önceki yıllarda olduğu gibi her iki yönde 2 puan olarak korunmuştur" denildi.

2018 yılında fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda Merkez Bankası'nın elindeki bütün araçları kullanmaya devam edeceğinin altı çizildi; "Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme ve hedeflerle uyum sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecek, ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecektir" ifadesi kullanıldı

Dalgalı döviz kuru rejiminin sürdürüldüğü hatırlatılan raporda, "Döviz kuru bir politika aracı olarak kullanılmamaktadır. Döviz arz ve talebini belirleyen esas unsurlar, iktisadi temeller, uygulanan para ve maliye politikaları, uluslararası gelişmeler ve beklentilerdir" vurgusu yapıldı.

Merkez Bankası'nın herhangi bir kur hedefi bulunmadığı vurgulanan 2018 Yılı Para ve Kur Politikası Raporu'nda, "Merkez Bankası, döviz kurundaki hareketlerin fiyat istikrarını kalıcı olarak etkilemesi durumunda sahip olduğu araçlarla gerekli tepkiyi verecektir. Ayrıca, döviz kurunun iktisadi temellerden belirgin şekilde kopması ve finansal istikrara dair risk oluşturması halinde bu duruma kayıtsız kalınmayacaktır" görüşü paylaşıldı.

Raporda, kur riskinin iktisadi birimler tarafından yönetilmesinin önem arz ettiği de vurgulandı.

Merkez Bankası, Para Politikası Kurulu'nun toplantı takvimini de paylaştı. Kurul 2018 yılında, 8 kez toplanacak; yeni yılın ilk faiz toplantısı 18 Ocak'ta yapılacak.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz