Kadınlara seçme ve seçilme hakkı verilmesinin 83. yılı

Kadınlara seçme ve seçilme hakkı verilmesinin 83. yılı

Cumhuriyet devrimleri arasında yer alan Kadının Seçme ve Seçilme Hakkına Sahip Olmasının 83. yıldönümü kutlandı. Kadınların ilk kez katıldığı 1935 yılı seçimlerine ilgi yüksek oldu; katılım oranı Ankara, İstanbul, İzmir gibi kentlerde yüzde 80’lere vardı. Ancak, bugüne kadar Meclis’e giren toplam 10 bin 237 erkek vekile karşılık, sadece 493 kadın milletvekili seçilebildi... Kadınların Mecliste ve Yerel yönetimlerde daha fazla görev üstlenmesi gerektiğine dikkat çekildi...

Kadınına seçme ve seçilme hakkına sahip olmasının 83. yıldönümü kutlandı.

Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk yıllarında, 1926 - 1934 yılları arasında gerçekleştirilen Atatürk Devrimlerinin bir kısmı, kadınların sosyal ve kültürel alanlarda, eğitimde, hukukta, aile içinde, çalışma hayatında, toplumsal yaşamda ve siyasette erkeklerle eşit haklara sahip olmasını hedefledi.

Bu konuda yapılan yasal düzenlemeler, Türkiye Cumhuriyeti'nde toplumsal alanda yapılan en önemli yenilikler arasında yer aldı.

Kadınların ilk kez katıldığı 1935 yılı seçimleri, iki dereceli seçim sistemi ve tek partili bir ortamda yapıldı. Bu seçimlere ilgi yüksek oldu, katılım oranı Ankara, İstanbul, İzmir gibi kentlerde yüzde 80’lere vardı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi kayıtlarına göre o günden bugüne kadar Meclis’e giren toplam 10 bin 237 erkek vekile karşılık, sadece 493 kadın milletvekili seçilebildi.

Türkiye'de günümüzde de toplamda yüzde 5’lik kadın temsiliyet oranı yakalanamadı...

AVUKAT SEMA AKSOY: "NE YAZIKKİ KADINLARIMIZ TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİNDE VE YERLE SEÇİMLERDE YETERİNCE TEMSİL EDİLMİYOR..."

Son seçimde Meclis’e giren kadın vekil oranın yüzde 14.7 oldu; Ankara Barosu Eski Başkanı Avukat Sema Aksoy, mecliste daha fazla kadın olması gerektiğine işaret etti.

"ŞU ANDA MECLİSTE 81 KADIM MİLLETVEKİLİ VAR İKİ KADIN BAKAN VAR.. KADINLAR AİLEDEN YA KADIN BAKAN AİLE BAKANI OLUYOR... BAŞKA BİR ALANDA BAKAN GÖREMİYORUZ... ÇALIŞMA BAKANI İÇİN ÇOK ŞÜKÜR "

Aksoy, yerel yönetimlerdeki kadın yöneticilerin azlığına da dikkati çekti...

"BELEDİYELERE BAKTIĞIMIZDA YEREL BELEDİYE MECLİS ÜYELİKLERİNDE EN İYİ YAPABİLECEK DİLİNİ RUHUNU DEĞİTİREK KADINLARIN AZ TEMSİL EDİLİYOR.. KADINLARIN ORANI YÜZDE BELEDİYE MECLİSLERİNDE 2.9 UZUN SOLUKLU MÜCADELE VERİMİŞ HAKLARI İLERİYE TAŞIMAK LAZIM"

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz