"Türkiye'de serbest kalmak için kısmen rüşvet verdim"

"Türkiye'de serbest kalmak için kısmen rüşvet verdim"

"Türkiye'de serbest kalmak için kısmen rüşvet verdim"... Bu sözler, sanık sandalyesindeyken davanın tanığı haline gelen Reza Zarrab'a ait. Amerika Birleşik Devletleri'nde görülen davada ifade vermeyi sürdüren Zarrab, hayali gıda ticareti yaptığını da açıkladı. Türkiye'deki malvarlıklarına el konulan Zarrab'ın şirketinde çalışan 17 kişi de gözaltına alındı.

Reza Zarrab'ın tanık sandalyesinde oturduğu "Amerika Birleşik Devletleri Atilla'ya karşı" adlı davanın 4'üncü duruşmasında yine önemli itiraflar geldi.

Tutuklandığı 17-25 Aralık sürecine ilişkin konuşan Zarrab, avukatlarının cezaevine geldiğini, görüştüğünü ve ardından serbest bırakıldığını belirtti. Savcının, "Serbest kalmanız ile ilgili para ödemiş miydiniz?" sorusuna, "Evet, yaptım" diyen Zarrab, savcının, "Rüşvet miydi?" sorusuna da "Kısmen" yanıtını verdi.

Zarrab, 17-25 Aralık sonrası hiçbir Halkbankası çalışanına rüşvet vermediğini de vurguladı.

Hayali gıda ticaretini altın işi ile birlikte yürüttüğünü belirten Zarrab, hiç bir zaman hiç bir ülkeye fiziksel olarak gıda yollamadığını belirtti. Bu kapsamda Dubai'den İran'a gıda taşındığını gösteren sahte belgeler hazırlayarak Halk Bankasına ibraz ettiğini söyleyen Zarrab, bankanın eski genel müdürü Süleyman Aslan'ın kendisine "Buğday Dubai orijinli yazılınca bankada çok dikkati çekiyor" şeklinde kendisini uyardığını anlattı.

Buradaki kritik hatanın Dubai'de buğday yetişmemesinden kaynaklandığı da belirtildi.

Davada yargılanan Halk Bankası eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın avukatları da mahkemeye Zarrab'a ait, hapishanedeki telefon kayıtlarını sundu. Kayıtlarda Zarrab'ın Amerika Birleşik Devletleri'nde hapisten kurtulmak için işlemediği suçları kabul etmek zorunda olduğunu söylediği görüldü. Az suç alabilmek için yalan ifade vermek istediği de anlaşıldı.

İstanbul Cumhuriyet Savcılığı tarafından mallarına el koyma kararı verilen Zarrab'ın şirketlerine tedbir uygulanmaya da başlandı.

Zarrab’ın şirketinde çalışan 17 kişi de gözaltına alındı. Söz konusu isimlerin tüm şirket sırlarını bildikleri iddia edildi. Zarrab’ın avukatı aracılığıyla WhatsApp üzerinden el yazısı notu gönderdiği Sinem A.’nın, Zarrab’ın 3 yıl asistanlığını yaptığı belirtildi.

Sinem A.’nın Zarrab’ın 17-25 Aralık sonrasındaki ilişki ve yazışmalarını organize eden “karakutusu” olduğu öne sürüldü.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz