Başbakan Yıldırım, Güney Kore ziyareti öncesi konuştu

Başbakan Yıldırım, Güney Kore ziyareti öncesi konuştu

Başbakan Binali Yıldırım, Güney Kore ziyareti öncesi Esenboğa Havalimanı'nda açıklamalarda bulundu. Taşeron düzenlemesinin, yapılan çalışmalar sonucunda son şeklini aldığını belirten Yıldırım, açıklanan enflasyon rakamları ile ilgili soruyu da yanıtladı.

"TAŞERON OLARAK ÇALIŞANLARIN KADROYA, KAMUDA KADROYA ALINMASI, SÜREKLİ ÇALIŞAN HALE GETİRİLMESİ YÖNÜNDE ÇALIŞMA, SOSYAL VE GÜVENLİK BAKANLIĞI, MALİYE BAKANLIĞI VE İÇİŞLERİ BAKANLIĞIMIZIN YAPTIKLARI ÇALIŞMALAR TAMAMLANDI VE BU KONUDAKİ DÜZENLEME SON ŞEKLİNİ ALDI."

Taşeron düzenlemesine ilişkin soruya bu yanıtı verdi. Güney Kore ziyareti öncesi Esenboğa Havalimanında basın toplantısı düzenleyen Başbakan Binali Yıldırım, düzenleme ile ilgili detayların bu hafta içinde açıklanacağını söyledi.

"ESAS İTİBARIYLA BU STATÜDE ÇALIŞAN YÜZBİNLERİ İFADE EDECEĞİMİZ KİŞİLERİN KAMUDA İŞÇİ STATÜSÜNDE SÜRESİZ SÖZLEŞMELİ OLARAK ÇALIŞMASINI ÖNGÖREN BİR DÜZENLEME GERÇEKLEŞECEK. BUNUNLA İLGİLİ DETAYLAR 12 MADDEDEN OLUŞUYOR, DETAYLARI ÇALIŞMA SOSYAL GÜVENLİK BAKANIMIZ BU HAFTA İÇERİSİNDE İLGİLİ TARAFLARLA PAYLAŞMIŞ OLACAK. MUHTEMELEN YARINKİ GRUP TOPLANTIMIZDA DA SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZ BU KONUYA DEĞİNEBİLİR"

Yıldırım'a, enflasyon oranları ile ilgili değerlendirmesi de soruldu.

"11. AY AÇIKLANDI. DOLAYISIYLA BU ORAN, BEKLEDİĞİMİZDEN BİRAZ YÜKSEK GELDİ. GENEL OLARAK YILIN İLK İKİNCİ YARISINDAN İTİBAREN ENFLASYONDA YUKARI DOĞRU BİR KIPIRDANMA VAR. BUNUN GEÇİCİ BİR DURUM OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUZ. ARALIK AYINDAKİ ORANIN BUNDAN DAHA DÜŞÜK OLACAĞINI ÖNGÖRÜYORUZ. 2018’DE BU ORAN DAHA DA DÜŞECEK."

Başbakan Yıldırım, Güney Kore'deki temaslarından da söz etti.

"GÖRÜŞMELER ESNASINDA İKİLİ SİYASİ, EKONOMİK, TİCARİ, KÜLTÜREL İŞBİRLİĞİ KONULARI KAPSAMLI BİR ŞEKİLDE ELE ALINACAK. TERÖRLE MÜCADELE, DÜZENSİZ GÖÇ MESELESİ BAŞTA OLMAK ÜZERE ORTADOĞU VE KUZEY KORE'DEKİ GERGİNLİK GİBİ GÜNCEL BÖLGESEL VE ULUSLARARASI KONULARI DA GÖRÜŞMÜŞ OLACAĞIZ"

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz