Suudiler ve Salih, Husilere karşı "ayaklanma" çağrısı yaptı

Suudiler ve Salih, Husilere karşı "ayaklanma" çağrısı yaptı

Yemen'de iç karışıklık sürüyor... Husiler ile devrik lider Salih yanlısı güçler arasında, başkent Sana'daki sürtüşme ufak çapta bir savaşa dönüştü. Husiler, Salih'in evini havaya uçurdu. Çatışmalarda çok sayıda kişi de hayatını kaybetti. Devrik lider Salih ise ülkeye saldıran Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyona görüşme teklif etti.

Yemen'de çatışma ortamı yeniden alevlendi.

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyonun hava saldırılarını sürdürdüğü ülkede, başkent Sana'da, İran destekli Husi milisler ile eski Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih'e bağlı birlikler arasında çatışmalar şiddetlendi.

Salih, kendisine bağlı güçler ile Yemen halkını, Husilere karşı ayaklanmaya çağırdı. Suudi liderliğindeki koalisyon da, Husiler'e karşı ayaklanma çağrısı yaptı.

Devrik lider Salih, bombardımanı sürdüren koalisyona görüşme de teklif etti.

Salih'e karşı harekete geçen Husiler de, devrik Cumhurbaşkanının kentin güneyinde bulunan evini patlayıcılarla havaya uçurdu.

Koalisyon uçakları Sana'da ve ülkenin kuzeybatısında, Şii Husi mevzilerini bombaladı. Saldırılarda 12 sivil hayatını kaybetti..

Husiler ise Suudilerin müttefiki Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki bir nükleer santrale füze fırlattıklarını duyurdu.

Koalisyonun Mart 2015'ten beri çoğu sivil 12 binden fazla can alan hava saldırılarında Birleşik Arap Emirlikleri kilit rol oynuyor.

Altyapının çöktüğü, açlık ve kolera salgının yayıldığı Yemen'de, Suudilerin ablukası yüzünden 20 milyon kişi, yardımlara ulaşmakta büyük zorluk çekiyor.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz