İlaç fiyatlarında değişiklik

İlaç fiyatlarında değişiklik

Sağlık Bakanlığı, 19 Aralık'tan itibaren geçerli olmak üzere 917 ilacın fiyatında düşüş, 945'inin fiyatında artış yapıldığını açıkladı. bakanlık, zam geleceği için bazı ilaçların piyasada bulunmadığı iddialarını ise yalanladı.

İlaç fiyatlarında hem indirim, hem de zam yapılacak.
Açıklama Sağlık Bakanlığı'ndan geldi.

Bakanlık açıklamanın "Zam geleceği için ilaçların piyasada bulunamadığı" iddialarını içeren haberlerin çıkması üzerine yapıldığını vurguladı.
Türkiye'de ilaç fiyatlarının 2004'ten itibaren, birçok ülkede olduğu gibi "Referans Fiyat Sistemi" ile belirlendiği aktarılan açıklamada, kaynak fiyat değişikliklerine bağlı ilaç fiyat düşüş veya artışının yılda bire düşürüldüğü hatırlatıldı.

Açıklamada; 19 Aralık 2017'den itibaren geçerli olmak üzere, 2017 yılında bu kapsamda 917 ilacın fiyatında düşüş, 945 ürünün fiyatında artış yapıldığı kaydedildi.
Bu fiyat değişikliklerine bağlı olarak ilaç stoğu yapılmasının önlenmesi amacı ile Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'nun eczane ve ecza depolarını denetlediği, İlaç Takip Sistemi üzerinden de stokların takibinin yapıldığı bildirildi, fiyat artışı öncesi ilaçları stoklayanlar hakkında yasal işlem yapıldığının altı çizildi.

Stokçuluğun önlenmesi amacı ile ilgili uyarı yazısının da Türk Eczacıları Birliği, eczacı odaları ve ilgili derneklere gönderileceği de ifade edildi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz