Otomotiv ihracatında tüm zamanların rekoru kırıldı

Otomotiv ihracatında tüm zamanların rekoru kırıldı

Türkiye ekonomisinin aralıksız 11 yıldır lideri olan otomotiv endüstrisinden, yılın bitmesine bir ay kala tüm zamanların rekoru geldi... Sektör kasım ayında bir önceki senenin aynı dönemine göre yüzde 17 artışla, 2,6 milyar dolarlık ihracata imza attı.

Türkiye ekonomisinin aralıksız 11 yıldır lideri olan otomotiv endüstrisinden yılın bitmesine 1 ay kala tüm zamanların rekoru geldi.

İhracatçılar birliği Verilerine göre otomotiv sektörü kasım ayında bir önceki senenin aynı dönemine göre yüzde 17 artışla 2,6 milyar dolarlık ihracata imza attı.

Binek otomobil ihracatı yüzde 13 artarak 1 milyar 77 milyon dolar olurken, otomotiv yan sanayi ihracatı da yüzde 22 artışla 905 milyon dolara ulaştı.

Kasım ayında eşya taşımada kullanılan pikap tipi motorlu taşıtlar ihracatı yüzde 21 artarak 471 milyon dolar, otobüs-minibüs-midibüs ihracatı da yüzde 3 artarak 136 milyon dolar oldu.

Kasım ayı ihracatında da yine ilk sırada yer alan Almanya’ya otomotiv ihracatı yüzde 3 artışla 376 milyon dolara ulaştı. Önemli pazarlardan ABD’ye ise yüzde 145 ihracat artışı gerçekleşti.

Ülke grubu bazında Türkiye otomotiv endüstrisinin yüzde 76’lık payı ile en büyük pazarı olan AB Ülkelerine ihracat, kasımda yüzde 12 artışla 2 milyar dolar oldu.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz