Dolarda yıllar içindeki yükseliş

Dolarda yıllar içindeki yükseliş

13 yıl önce Türk lirasından 6 sıfır atıldığında dolar, 1 lira 35 kuruştu; üstelik beklenti 1 liraya kadar düşeceği yönündeydi...Ancak o günden sonra sürekli arttı ve 4 liraya dayandı...Peki yüksek dolar kuru ekonomiyi nasıl etkiliyor? Uzmanlara sorduk...

Türk Lirası'ndan 6 sıfır atılmasının üzerinden yaklaşık 13 yıl geçti....O günlerde dolar 1 lira 35 kuruştu; ekonomiyi yönetenlerin beklentisi ise 1 doların 1 lira olacağı Yönündeydi.... Ancak beklenen olmadı ve dalgalı bir seyir izleyen dolar,rekor üstüne rekor kırarak Türk Lirası karşısında gitgide değer kazandı. Ancak o günden sonra sürekli artan dolar ve 4 liraya dayandı..

"6 SIFIRLA PARA DEĞERİ ARASINDA HİÇBİR İLİŞKİ YOK. 6 SIFIRDA SATIN ALMA GÜCÜ ARASINDA BİR OLUMSUZLUK YOK.PARİTE VE KUR AÇISINDAN BİR FARK YOK.ÖNEMLİ OLAN 6 SIFIRIN PSİKOLOJİK ETKİSİDİR."

Peki yüksek dolar kuru ekonomiyi nasıl etkiliyor?

"DOLARIN ARTMASI ENFLASYONU OLUMSUZ ETKİLİYOR. 2004 TE ENFLASYON YÜZDE 9 DU. ŞÜMDÜ YÜZDE 12.KUR ARTTIKÇA İTHALAT MALİYETİ ARTIYOR. EĞER TÜRKİYE İTHALATA BAĞIMLI OLMASAYDI BÖYLE BİR ETKİ OLMAZDI. DIŞ BORÇLARIN ÖDEME RİSKİNİ ARTTIRIYOR. BİR YERDE 100 LİRA BORÇ VARSA 120 YE ÇIKIYOR. YENİ DIŞ BORÇLAR DAHA YÜKSEK FAİZLE SAĞLIYOR."

"Türkiye'nin bir döviz sorunu var" diyen Prof.Dr.Esfender Korkmaz,hükümete çağrı yapıyor.

"TÜRKİYE'NİN BİR DÖVİZ SORUNU VAR. GÜNÜ BİRLİK ÖNLEMLERLE TÜRKİYE DÖVİZ SORUNUNU ÇÖZEMEZ.SİYASİ İKTİDAR DÖVİZ SORUNUNU HANGİ POLİTİKALARLA ÇÖZMELİ. POLİTİKA GELİŞTİRMELİ.POLİTİKA GELİŞTİRİRSE TÜRKİYE'YE GÜVEN DE ARTAR. BÖYLE BİR KARGAŞA İÇİNDE TÜRKİYE'YE GÜVEN AZALIYOR. ORTA VE UZUN VADELİ YENİ İKTİSAT POLİTİKALARI,YENİ ÖNLEMLER ALMASI LAZIM. AKSİ TAKTİRDE BU KRİTİK EŞİKTEN DÖNMEK ZOR OLACAK."

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz