Müftülere nikah yetkisi resmi gazete'de yayınlandı

Müftülere nikah yetkisi resmi gazete'de yayınlandı

Müftülere resmi nikah kıyma yetkisi tanıyan düzenleme, Resmi Gazete'de yayınlarak yürürlüğe girdi... Yasayla, evlendirme memurlarının kapsamı genişledi; il ve ilçe müftüleri de evlendirme memurları arasına eklendi... Bundan böyle, müftülüklerde evlendirme memurluğu yetkisi verilecek personel, bakanlıkça belirlenecek. CHP ise, düzenlemeyi Anayasa Mahkemesi'ne götürmeye hazırlanıyor..

Hem komisyon sürecinde hem de Genel Kurul'da günlerce tartışmalara neden oldu... Müftülere resmi nikah kıyma yetkisi tanıyan düzenleme, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayının ardından Resmi Gazete'de yayınlarak yürürlüğe girdi..

Buna göre, İçişleri Bakanlığı, il ve ilçe müftülüklerine de evlendirme memurluğu görev ve yetkisi verebilecek. Müftülüklerde evlendirme memurluğu yetkisi verilecek personel, bakanlıkça belirlenecek. Görevlendirilecek bu yetkililer de, bütün evlendirme daire ve memurları ile il ve ilçe müftüleri ilgili evlendirme daire ve memurlarını denetlemeye yetkili olacak.

İkamet izni dışında Türkiye'de bulunan vatansız, mülteci, şartlı mülteci, ikincil koruma statüsünde bulunanlar ve uluslararası koruma başvuru sahiplerinin müracaatları da evlendirme memurlarınca kabul edilebilecek.

CHP, laik devlet anlayışına aykırı olduğu gerekçesiyle sözkonusu düzenlemeye karşı çıkmıştı.. Hazırlıklarını tamamlayan anamuhalefet, müftülere resmi nikah kıyma yetkisi tanıyan düzenlemeyi Anayasa Mahkemesi'ne taşıma kararı aldı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz