Asgari ücret tespit komisyonu toplandı

Asgari ücret tespit komisyonu toplandı

2018 yılında asgari ücret ne kadar olacak? Zam miktarını berlirlemek için ilk toplantı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda yapıldı. Bakan Jülide Sarıeroğlu toplantı öncesinde taraflara seslendi ve "Hükümet olarak biz bu görevi yerine getirirken işçi ve işverenlerimizden de fedakarlık bekliyoruz" dedi.

2018 yılında geçerli olacak asgari ücreti belirleme çalışmaları başladı...

İlk toplantı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu başkanlığında yapıldı.

İşçi kanadını Türk-İş, işveren kanadını Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu'nun temsil etitği toplantı, Sarıeroğlu'nun konuşması ile başladı.

SARIEROĞLU: "HÜKÜMET OLARAK GÖREVİMİZ HEM İŞÇİ HEM İŞVEREN TARAFINDAN MESELEYE BAKARAK EN DOĞRU SONUCUN HAYATA GEÇİRİLMESİNE GARANTÖRLÜK ETMEK. EMEKÇİLERİMİZİN HAK KAYBINA UĞRAMAMASINI SAĞLARKEN, İŞVERENLERİMİZİN DE PİYASA KOŞULLARI KARŞISINDA REKABET EDEBİLİRLİKLERİNİ TEMİNAT ALTINA ALMAK. HÜKÜMET OLARAK BİZ BU GÖREVİ YERİNE GETİRİRKEN İŞÇİ VE İŞVERENLERİMİZDE DE FEDAKARLIK BEKLİYORUZ. "

Çalışma bakanı son 15 yılda asgari ücreti yedi buçuk kattan fazla artırdıklarını da söyledi.

SARIEROĞLU: "15 YILDIR AK PARTİ OLARAK ASGARİ ÜCRET KONUSUNDA, İŞÇİ VE İŞVERENİN HAK VE HUKUKUNU KORUNMA KONUSUNDA BÜYÜK BİR TİTİZLİK İÇERİSİNDE DAVRANDIK. SÖZ KONUSU ASGARİ ÜCRET OLUNCA ASLA POPÜLİST BİR TAVIR VE TUTUM İÇERİSİNDE OLMADIK, BUNDAN SONRA DA OLMAYACAĞIZ."

Daha sonra Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat söz aldı; hükümete seslendi.

NAZMİ IRGAT: "ASGARİ ÜCRET ÇALIŞMALARINDA BELİRLEYİCİ OLAN HÜKÜMETİN YAKLAŞIMI VE BAKIŞ AÇISIDIR. GEÇMİŞTE ZAMAN ZAMAN BU YÖNDE OLUMLU İRADE SERGİLENMİŞ ANCAK BU SÜREKLİ OLAMAMIŞTIR. KOMİSYON, TOPLUMUN BEKLENTİLERİNE DUYARLI OLMALI VE ASGARİ ÜCRETİN 'İNSAN ONURUNA YAKIŞIR' DÜZEYDE BELİRLENMESİ İÇİN İŞÇİ TEMSİLCİLERİNİN TALEPLERİNİ DİKKATE ALMALIDIR."

TİSK heyetine başkanlık eden Genel Sekreter Akansel Koç ise işverene asgari ücret desteğinin 2018 yılında da devam etmesini istedi.

AKANSEL KOÇ: "ASGARİ ÜCRETE YAPILACAK ARTIŞI BELİRLERKEN, İŞÇİLERİMİZ KADAR İŞSİZLERİMİZİ DE DÜŞÜNMEK ORTAK SORUMLULUĞUMUZDUR. DESTEĞİN KESİLMESİ, HEM CUMHURBAŞKANIMIZIN BAŞLATTIĞI İSTİHDAM SEFERBERLİĞİNİN BAŞARISININ HEM DE ÜLKEMİZİN REKABET GÜCÜNÜN GERİLEMESİNE NEDEN OLACAKTIR."

Halen bekar bir işçi için vergiler ve kesintiler düştüğünde net BİN 404 lira 6 kuruş olarak uygulanan asgari ücret yaklaşık 7 milyon çalışanı doğrudan ilgilendiriyor.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz