Metin Topuz'un ek ifadesi alındı

Metin Topuz'un ek ifadesi alındı

Amerika birleşik devletleri İstanbul Başkonsolosluğu'nun eski çalışanı FETÖ zanlısı tutuklu Metin Topuz'un bazı emniyet müdürleri ile Amerika Birleşik Devletleri'ne gittiği ortaya çıktı... Futbolda şike davasına bakan hakimin, FETÖ'nün şifreli haberleşme programı Bylock'a 549 kez giriş yaptığı belirlendi.

Fetullahçı Terör Örgütü soruşturması kapsamında tutuklanan Amerika Birleşik Devletleri'nin İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Metin Topuz'un, ek ifadesi alındı.

Topuz ifadesinde; 17-25 Aralık operasyonlarını yürüten FETÖ şüphelisi eski İstanbul Mali Şube Müdürü Yakup Saygılı, eski Mali Şube Müdür Yardımcısı Yasin Topçu ve söz konusu operasyonlarda dinleme yapan büronun amiri İbrahim Şener ile 2012 yılında Amerika'ya gittiklerini söyledi.

Zanlı bu görüşmelerde, bazı yargı mensupları ile biraraya geldiklerini, ziyaretlerin işbirliği değil, bilgi paylaşımı kapsamında olduğunu savundu.

Eski polisler Saygılı, Topçu ve Şener, takipsizlikle sonuçlanan "17 ve 25 Aralık soruşturması"nda kumpas kurup usulsüzlük yaptıkları ve darbeye teşebbüs ettikleri iddiası ile tutuklu olarak yargılanıyor. Davanın bir numaralı sanığı ise Fetullah Gülen.

Şüpheli Topuz’un 5 Kasım 2013’te de Yakup Saygılı ile İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde görüştüğü de ortaya çıkmıştı.

Futbolda şike davasına bakan mahkemenin üyesi eski hakim Seyfettin Mermerci'nin de terör, örgütünün şifreli haberleşme programı bylock programına 549 kez giriş yaptığı saptandı.
firari Mermerci'nin, açığa alındıktan kısa süre sonra gönderdiği mesajda "Koşudan sonra da koşan atlarız" ifadesini kullandığı belirlendi.

FETÖ mensuplarına yönelik soruşturmalar kapsamında gözaltılar da devam ediyor.

Ankara'da, KHK ile kapatılan okullarda çalışan ve ByLock kullandığı öne sürülen 23 öğretmen hakkında gözaltı verildi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz