Miroğlu,Diyarbakır cezaevi'nde yaşadıklarını gözyaşları içinde anlattı

Miroğlu,Diyarbakır cezaevi'nde yaşadıklarını gözyaşları içinde anlattı

AK Parti Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu, Diyarbakır Cezaevini İnceleme Alt Komisyonunda, kendisinin de bir dönem kaldığı cezaevi'nde yaşadıklarını gözyaşları içinde anlattı.

''12 Eylül Askeri Darbesinden Sonra Oluşturulan Diyarbakır 5 No'lu Cezaevi İnceleme Alt Komisyonu'', TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı ve İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, başkanlığında toplandı.

Komisyonda söz alan TBMM Diyarbakır Cezaevini İnceleme Alt Komisyonu Başkanı ve AK Parti Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu, Diyarbakır Cezaevi'nde o dönem yaşadıklarını anlattı.

"HER KATTA 10 HÜCRE VARDI VE 4 KATTAN OLUŞUYORDU. BİRİNCİ KATIN BİRİNCİ HÜCRESİ TAMAMEN LAĞIMLA DOLDURULMUŞTU. O GÜN İSTİSNASIZ GELEN HERKES, O LAĞIMIN İÇERİSİNE SOKULDU. ONA DA 'BANYO' DİYORLARDI" "BABAM EMEKLİ DEVLET MEMURUYDU. GELEMEDİĞİ GÜNLER HARİÇ MUTLAKA HER ZAMAN DİYARBAKIR CEZAEVİ'NE GELİRDİ. AMA ANNEM O KADAR GELEMİYORDU YAŞLI BİR KADINDI. İLK BENİ GÖRDÜĞÜNDE TANIYAMAMIŞTI"

Diyarbakır Cezaevi'nde veremin çok yaygın bir hastalık olduğunu söyleyen Miroğlu, cezaevine genç yaşta giren Şanlıurfalı Ramazan Ülek'in vereme yakalanarak hayatını kaybetmesini anlatırken gözyaşlarını tutamadı.

"VEREME YAKALANMIŞ BİR ARKADAŞIMIZIN SADECE BİR ŞANSI VARDI O SPRADİNLERDEN GÜNDE BİR İKİ HAP ALABİLMEK. ONUN DIŞINDA HASTANEDE BİR TEDAVİ FALAN, ÖLÜM AŞAMASINA GELİNCEYE KADAR SÖZ KONUSU DEĞİLDİ. RAMAZAN BİR GÜN SABAHA KADAR ÖKSÜRDÜ. KAN TÜKÜRDÜ AÇIKÇASI."

Miroğlu, sakinleştikten sonra sözlerine devam etti.

"15-16 YAŞLARINDAYDI. HASTANEYE KALDIRDILAR VE BİR GÜN SONRA DA GARDİYAN GELDİ VE EŞYALARINI İSTEDİ. EŞYALARINI İSTEMESİ DEMEK ÖLDÜĞÜNÜN İŞARETİYDİ."

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz