Başbakan'dan 'siber güvenlik' mesajı

Başbakan'dan 'siber güvenlik' mesajı

Başbakan Binali Yıldırım; teknolijinin gelişimiyle gündeme gelen siber saldırı kavramına dikkati çekti... Bir ülkenin güvenliğini tehdit edebilecek siber saldırılara karşı bir an önce önlem alınması gerektiğini dile getiren Başbakan, yerli yazılımın önemine vurgu yaptı.

"ARTIK SİBER SALDIRILAR, SİBER GÜVENLİK BİR DEVLETİ , BİR ŞİRKETİ DURDURMAKTA, BİR FİRMANIN OLDUĞU GİBİ BİR ÜLKENİN GÜVENLİĞİNİ DE TEHDİT ETMEKTEDİR. "

Başbakan Binali Yıldırım gelişen teknoji ile birlikte artan siber saldırılara dikkati çekti, önlem almamız gerekiyor dedi.

"SİBER SALDIRI DEDİĞİMİZ ZAMAN MODERN SAVAŞ KAVRAMI ARTIK VÜCUDUMUZDAKİ BİR İMPLANTA, ARABAMIZDAKİ BİR OTONOMOM İSSTEME KADAR CİDDİ BİR TEHLİKE UNSURUZ HALİNE GELDİ. BU NEDENLE SİBER GÜVENLİK ÖNLEMLERİMİZİ VE KİŞİSEL MAHREMİYETİMİZİN GÜVENLİĞİNİ SAĞLAYACAK ÖNLEMLERİ GECİKMESİZ ALMAMIZ GEREKİYOR. SİBER GÜVENLİK EŞİTTİR ULUSAL GÜVENLİK."

Ankara'daki "Netaş 50. Yıl Etkinliği"nde konuşan Başbakan, siber saldırılara karşı siber güvenlik uzmanlarının gerekliliğine vurgu yaptı.

"SİBER SUÇLARLA DAHA ETKİN MÜCADELE ETMEK SİBER CAYDIRICILIĞI SAĞLAMAK BÜYÜK VERİ ANALİZ ALTYAPISININ OLUŞTURULMASIYLA MÜMKÜN BUNUN DA KARARINI VERDİK. ÖNÜMÜZDE UZUN BİR YOL YAPILACAK ÇOK İŞİMİZ VAR. ÖNÜMÜZDEKİ 5 YILDA ON BİNLERCE SİBER GÜVENLİK UZMANINA İHTİYAÇ VAR."

Başbakan Yıldırım teknoloji alanında yerli yazılımın önemine de değindi.

"YERLİ YAZILIM GELİŞTİRME PLATFORMUNA MUHAKKAK SAHİP OLMAMIZ LAZIM. BUNU YAPAMAZSAK GERÇEK ANLAMADA TEKNOLOJİYE SAHİP OLAMAYIZ, BİLGİYE SAHİP OLAMAYIZ. BİLGİYİ BAŞKALARININ KULLANIMINA SUNMA İMKANIMIZ OLMAZ. İŞTE BUNDAN SONRAKİ ÖNCELİKLİ HEDEFLERİMİZİN BAŞİNDA BU PLATFORMLARIN GEKİŞTİRİLMESİ OLACAK.
BU PLATFORMALARI GELİŞTİRMENİN BİR DİĞER AMACI DA YERLİ KALKINMAYI YERLİ YAZILIMCILARIMIZDAN MÜHENDİSLERİMİZDEN EN AZAMİ VERİMİ ALACAK ŞEKİLDE SAĞLAMAK. "

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz