Torba yasa meclis'te kabul edildi

Torba yasa meclis'te kabul edildi

Torba yasa, haftalar süren çalışmaların ardından Genel Kurul'dan geçti... Terörle Mücadele Kanunu'nda da değişiklik yapıldı... İlköğretim veya ilk ve ortaokul mezunu olan terörle mücadele ve 15 Temmuz gazilerinin "hizmetli" yerine "memur" kadrosuna atanmasına karar verildi... Şehit yakınları ise, Meclis'te CHP'li vekillerle kameraların karşısına geçti; aynı hakkın kendilerine de tanınmasını istedi...

Milyonlarca kişiyi ilgilendiren 'Torba Yasa' Meclis Genel Kurulu'nda kabul edildi. Tasarı, Resmi Gazete'de yayınlandıktan sonra yasalaşacak ve böylece çalışma hayatını da yakından ilgilendiren onlarca değişiklik yürürlüğe girmiş olacak..

Yeni düzenlemelere göre, motorlu taşıt vergileri bin 300 ve altı araçlar için yüzde 15, diğer araçlarda ise değerleri üzerinden yüzde 10 arttırılacak. Özel iletişim Vergisi yüzde 7.5 olarak belirlenecek.

Tasarıyla Bakanlar Kurulu, 1 saati aşmamak kaydıyla ileri saat uygulaması yapmaya yetkili olacak. Böylece yaz saati uygulamasının kalıcı hale getirilmesine imkan tanınmış olacak.. İlave asgari geçim indirimi ile de yılın son dört ayında asgari ücretin bin 404 liranın altına düşmesi önlenmiş olacak..

Torba yasa ile Terörle Mücadele Kanunu'nda da değişiklik yapıldı.. Buna göre, ilköğretim veya ilk ve ortaokul mezunu olan Terörle mücadele ve 15 Temmuz gazileri "hizmetli" yerine "memur" kadrosuna atanacak...

İşte bu madde, şehit ailelerinin de gündemindeydi.. Meclis'te CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal ile kameraların karşısına geçen şehit yakınları aynı hakkın kendilerine de tanınmasını istedi..

BURCU KÖKSAL: "YENİ ATANACAK ŞEHİT YAKINLARI DA HİZMETLİ OLARAK DEĞİL MEMUR STATÜSÜNE ATAMALARINI YAPILMASINI İSTİYORLAR. HÜKÜMETE SESLENİYORLAR LÜTFEN BU HAKLI TALEPLERE SES VERİN. ONLAR BU ÜLKE İÇİN CANLARİNDAN BİR PARÇA VERMİŞ KİMİ EVLADİNİ KİMİ ESİNİ. ONLARI HAK ETTİĞİ GİBİ YAŞATMAK BOYNUMUZUN BORCU. LÜTFEN ONLARIN SESİNE KULAK VERELİM "

Torba yasa ile bazı kamu lojmanları da satışa çıkarılacak... Özel tüketim vergilerinin kapsamı genişleyecek.. Esnaf Ahilik Sandığı'nın yürürlüğe girişi ise, 1 Ocak 2018 tarihinden 1 Ocak 2020'ye ertelenecek..

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz