Dünya alarm veriyor!

Dünya alarm veriyor!

İklim değişikliği tüm dünyanın öncelikli sorunu. Buna karşın alınan hiç bir önlem yeterli olmuyor, karbondioksit emisyonları yeniden yükselişe geçiyor. Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'de hava kirliliği tehlikeli boyutlara ulaştı. Almanya'da süren İklim Değişikliği Konferansı'nda konuşan ünlü oyuncu Arnold Schwarzenegger'in, çevrecilere de eleştirisi vardı.

Dünya alarm veriyor!

Önlem ve düzenlemelere karşın karbondioksit emisyonları yeniden yükselişe geçiyor...

Uluslararası Araştırma Birliği Global Carbon Project, fosil enerji kullanımı ve sanayi üretimi sonrasında ortaya çıkan küresel karbondioksit emisyonlarında 2017 yılında yüzde 2 oranında bir artış beklediğini açıkladı.

2014 yılından bu yana iklimi olumsuz etkileyen emisyonların miktarı hemen hemen aynı düzeyde kalmıştı.

Araştırmaya göre 2017 yılının sonuna kadar dünya çapındaki karbondioksit emisyonları 41 milyar tona ulaşacak. Bu rekor düzey nedeniyle 20 ile 30 yıl içinde dünya çapında "karbon bütçesi" tükenmiş olacak.

Raporda Çin ve Hindistan artışta başı çekiyor... Emisyonlar Çin'de yüzde 3,5; Hindistan'da ise yüzde 2 oranında artmaya devam ediyor.

Hindistan'da 20 milyon nüfusa sahip başkent Yeni Delhi'de havadaki zehirli partikül oranı, Dünya Sağlık Örgütü'nün belirlediği üst sınırdan 10 kat fazla çıktı.

Ülkedeki hava sorununa, trafikte seyreden araçların egzozlarından çıkan gazlar, fabrikaların karbondioksit emisyonları, inşaat alanlarındaki ince tozların ve tarla ile çöplüklerin yakılması neden oluyor.

Tüm bu verilen Almanya'nın Bonn kentinde süren Birleşmiş Milletler İklim Konferansı'nın da ana gündemi.

Konferansta konuşan Hollywood'un ünlü ismi ve Californiya eski valisi Arnold Schwarzenegger, çevrecileri iklim değişikliğine karşı daha somut adımlar atmaya davet etti.

Californiya, Amerikan Başkanı Donald Trump'ın Paris İklim Anlaşması'ndan çıkma kararına karşı gelen eyaletlerin başını çekiyor.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz