Suudi Arabistan BM daimi temsilcisi açıkladı

Suudi Arabistan BM daimi temsilcisi açıkladı

Suudi Arabistan'da, yolsuzluk operasyonları kapsamında gözaltına alınanların durumu merak konusu... Suudi Arabistan BM Daimi Temsilcisi Al-Mouallimi, yolsuzluktan gözaltına alınan kişilerin adil yargılanacağını söyledi.

Suudi Arabistan'ın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Abdallah Al-Mouallimi BM Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, Yemen, Lübnan ve ülkesindeki yolsuzluk nedeniyle yapılan gözaltılara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Suudi Arabistan'ın Yemen'e abluka uygulamadığını savunan Mouallimi, Yemen'de deniz ve hava limanlarının kapatılmasını Riyad'a füze fırlatılmasının ardından alınan "geçici önlemler" olarak değerlendirdi.

Yemen'deki kapatılan limanların 24 saat içinde açılacağını belirten Mouallimi, Husilerin kontrolündeki Hudeyde Limanı'nında ise denetimlerin artırılması gerektiğini, BM mekanizmasının sadece büyük gemileri kontrol ettiğini, küçük ve orta boy gemilerin denetlenmediğini ve Husilere verilen silahların bu limandan geldiğini söyledi.

Denetimler artırılmadan Hudeyde Limanı'nın açılmayacağını aktaran Mouallimi, Husileri, Yemen'e insani yardımları engellemek ve gelen yardımları kara borsada satmakla suçladı.

Suudi Arabistan'daki gözaltılara ilişkin de değerlendirme bulunan Mouallimi, "Gözaltına alınanların adil yargılanacağını temin edebilirim." dedi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz