14 Kasım Dünya Diyabet Günü

14 Kasım Dünya Diyabet Günü

Bugün Dünya Diyabet Günü...İnsilün hormonunun eksikliği ya da etkisizliği sonucu oluşan, diyabet hastalığı dünyada her 11 kişiden birinde görülüyor. Her 2 kişiden biri ise diyabet hastası olduğunu bilmiyor. Dünya Diyabet Günü'nde Başkent Üniversitesi İstanbul Uygulama ve Araştırma Hastanesi bu konuda farkındalık yaratmak için hastalara diyabet riskini belirleyen ölçümler yaptı.

"HER İKİ KİŞİDEN BİRİ DİYABET HASTASI OLDUĞUNU BİLİYOR. DÜNYADA 11 KİŞİDEN BİRİNİN DİYABETLİ OLDUĞUNU BİLİYORUZ. TÜRKİYE'DE DE ORAN ÇOK YÜKSEK YÜZDE 13 ÖZELLİKLE 40-60 YAŞ ARASI KİŞİLER AİLESİNDE DİYABET HASTASI VARSA RİSKİNİ ÖĞRENMELİ"

Dünyada da Türkiye'de de diyabet tehdit etmeye devam ediyor ama pek çok kişi diyabet riskini bilmiyor.

Başkent Üniversitesi İstanbul Hastanesi'nde hastalığa ilişkin farkındalığı arttırabilmek için 14 Kasım Dünya Diyabet Günü'nde hastaların risk oranlarını belirleyen bir ölçüm gerçekleştirdi.

"DİYABET RİSK FAKTÖRÜNÜ BELİRLEMEYE ÇALIŞIYORUZ HASTALARIN YAŞI BOYU VE KİLOSUNU BAZ ALARAK BEDEN KİTLE ENDEKSİNİ HESAPLIYORUZ. BU DOĞRULTUDA DİYABET RİSKİNİ BELİRLEYORUZ AYNI ZAMANDA DİYABET RİSK ANKETİ VAR BU KONUDA BİLGİ VERİYORUZ. ARA ÖĞÜNLERİMİZİ VERİYORUZ FARKINDALIK OLUŞTURMAK İSTİYORUZ. SAĞLIKLI BESLENMEDE ARA ÖĞÜNÜN ÖNEMİ BÜYÜKTÜR."
"HASTALARIN BOY KİLO VE BEL ÇEVRELERİNE BAKIYORUZ. BEL ÇEVRESİ NE KADAR KALINSA ORGANLARIN YAĞLANMASI DAHA ÇOK OLUYOR.DİYABET RİSKİ YÜKSELMİŞ OLUYOR. KADINLARDA 80 ERKEKLERDE 102 SANTİMİN ÜZERİNDE OLMASINI İSTEMİYORUZ."

Peki insilün hormonunun eksikliği ya da etkisizliği sonucu oluşan diyabet hastalığının sebepleri neler?

"EĞER AİLEDE GENETİK YATKINLIĞI VARSA GEBELİK DİYABETİ GEÇİRMİŞSEK HAREKETSİZ BİR YAŞAMIMIZ VARSA ARAŞTIRILMAMIZ RİSKLERİMİZİ BİLMEMİZ GEREKİYOR. ÖNLEM ALIRSAK SAĞLIĞIMIZI DÜZENLEYEBİLİRİZ. ÇEVRESEL FAKTÖRLER KİLO FAZLALIĞI HAREKETSİZ YAŞAM FAZLALIĞI EN BAŞTA GELEN NEDEN BUNLAR."

Başkent Üniversitesi İstanbul Uygulama ve Araştırma Hastanesi Diyabet ve Obezite Polikinliği'nden Doç. Dr. Özlem Ciğerli, belirtileri de anlattı.

"TİP 2 DİYABETİĞİN BELİRTİLERİ ÇABUK ACIMA, AĞIZ KURULUĞU YEMEK SONRASI UYKU HALİ GİBİ ŞİKAYETLER OLABAİLİR. ÇOCUKLUK DÖNEMİ ÇOK DAHA CİDDİDİR. KİLO KAYBI GİBİ NEDENLERLE HASTANEYE GETİRİLEBİLİR."

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz