Manus adası'nda sığınmacı dramı

Manus adası'nda sığınmacı dramı

Avustralya ve Papua Yeni Gine'nin geçen ay sonunda kapattığı Manus Adası'ndaki sığınmacı gözaltı merkezi kötü yaşam koşullarıyla dikkat çekiyor. Gidecek yer bulamayan 600 kadar sığınmacı, elektrik, su ve gıda sağlanamayan merkezde yaşam mücadelesi veriyor...

Pis tuvaletler ve duşlar, su kuyusu olarak kullanılan çöp kutuları, aşırı sıcaktan dışarıdaki masalarda uyumak zorunda kalan sığınmacılar....

Tüm bu uygunsuz yaşam koşulları, Avustralya'nın Manus Adası'ndaki sığınmacı gözaltı merkezi sakinlerinin her gün yüzleşmek zorunda kaldığı gerçeklerden sadece bazıları.

Avustralya ve Papua Yeni Gine'nin ortak kararıyla 31 Ekim'de kapatılan, suyu ve elektriği kesilen sığınmacı merkezinin tahliye edilmesi için çalışmalar başladı.

Merkezde kalan 600 sığınmacının tahliye işlemine direnmesi durumunda güç kullanılacağı açıklandı. Merkezi terk etmeleri için 2 gün süre verilen sığınmacılar karara tepki gösterdi.

Avustralyalı sivil toplum kuruluşları hükümetin sığınmacı merkezine yaklaşımını Melbourne kentinde protesto etti. Gösteride küçük bir grup sembolik barikat kurdu.

Sığınmacılar Papua Yeni Gine’de 3 yerde kurulan barınakalara taşınmayı güvenlik endişesiyle reddediyor. Korunaklı olmayan barınaklarda yerli halkın kendilerine saldırıda bulunacağını öne sürüyor.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz