Meclis başkanlığı için adaylık süreci pazar günü başlıyor

Meclis başkanlığı için adaylık süreci pazar günü başlıyor

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı için seçim süreci YARIN başlıyor... CHP, adayının İzmir Milletvekili Zekeriya Temizel olduğu açıkladı; MHP'de ise, görüşmeler sürüyor... Cumhurbaşkanı Erdoğan da, YARIN İstanbul’da partisinin grup başkanvekilleriyle bir araya gelecek. Bu görüşmenin ardından, Ak Parti’nin Meclis Başkanı adayının kamuoyuna açıklanması bekleniyor. 16 Kasım'a kadar sürecek olan başvuruların ardından 22 Kasım 2017 günü yapılacak seçimle yeni Meclis Başkanı belli olacak...

Meclis Başkanlığı'nda yeni isim için geri sayım başladı.. Meclis'te gruubu bulunan partiler, YARIN itibariyle başvurularını yapmaya başlayacak..

CHP'nin Meclis Başkanı adayı, İzmir Milletvekili Zekeriya Temizel olacak. Başvuru ise, önümüzdeki hafta içinde Meclis Başkanlığı'na yapılacak.

Henüz bir isim üzerinde uzlaşma sağlanmış olmasa da Milliyetçi Hareket Partisi de, Meclis Başkanlığı seçimi için kendi adayını çıkaracak..

Adaylık muammasının sürdüğü AK Parti’de de, gözler Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, YARIN İstanbul’da grup başkanvekilleriyle yapacağı görüşmeye çevrildi. AK Parti’nin Meclis Başkan adayının bu toplantıda netleşmesi, ardından da kamuoyuna açıklanması bekleniyor.

Kulislerde ise, adaylık konusunda Kahraman’ın yanı sıra Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı ve Meclis Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı'nın isimleri konuşuluyor.

HDP ise, Meclis Başkanlığı için bu ay yapılacak seçimlerde adayının Hakkari Milletvekili Selma Irmak olduğunu açıkladı...

Anayasa ve iç tüzük uyarınca, Meclis Başkanlığı ve Meclis Başkanlık Divanı’nın diğer üyelikleri için bir yasama dönemi içinde iki seçim yapılıyor. İlk seçilenler iki yıl, ikinci devre için seçilenler ise dönemin sonuna kadar görevine devam ediyor.

Buna göre, Meclis Başkanlığı’na seçilen Kahraman’ın görev süresi 22 Kasım 2017 itibarıyla sona erecek. Bu tarihe kadar siyasi partilerin yaptığı adaylık başvurularının ardından yeni Meclis Başkanı da, 22 Kasım günü yapılacak seçimle belli olacak..

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz