Katalonya eksi meclis başkanı kefaletle serbest bırakıldı

Katalonya eksi meclis başkanı kefaletle serbest bırakıldı

Yüksek Mahkeme'ye çıkarılan Katalonya Eski Meclis Başkanı Carme Forcadell ve dört milletvekili kefaletle serbest bırakıldı... Foradell ve diğer milletvekilleri için gelecekte siyasette yer almamak ya da anayasal çerçeve içinde kalarak siyaset yapmak şartı konuldu...

Geçen ay İspanya'da yapılan Katalan referandumu sonuçlarının yasal olarak yaptırımı olabileceğini savunan eski Katalan Meclis Başkanı Carme Forcadell ve diğer beş milletvekili Madrid Yüksek Mahkemesi karşısına çıktı.

İspanyol Yargıç Pablo Llarena tarafından yargılanan altı devlet yetkilisi ayaklanma, isyana teşvik ve devlet sermayelerini yanlış kullanım suçlarından tutuklanmıştı.

Eski Meclis Başkanı Carme Forcadell yargıca verdiği ifadesinde, referandum sonuçlarının sembolik olduğunu ve gelecekte İspanyol enstitüsüne saygı duyacağını söylemesi sebebiyle serbest bırakıldı.

Forcadell'in kefaleti yüz elli bin avro olarak belirlenirken, diğer eski dört milletvekilinin kefaletleri kişi başı yirmi beş bin avro olarak karalaştırıldı ve bir eski milletvekili kefaletsiz serbest bırakıldı.

Forcadell ve beraberindeki eski Katalan yetkililere, "gelecekte siyasette yer almamak ya da anayasal çerçeve içinde kalarak siyaset yapmak" şartı konuldu...

Forcadell, Katalan bağımsızlığının önde gelen figürlerinden biri.

Fesh edilen Katalan meclisinin sekiz üyesi halen hapiste bulunuyor. Katalan lider Carles Puigdemont ve beraberindeki dört eski kabine üyesi ise Belçika’da.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz