14 Kasım 1938 Meclis tutanakları

14 Kasım 1938 Meclis tutanakları

"BENİM NAÇİZ VÜCUDUM ELBET BİR GÜN TOPRAK OLACAKTIR. ANCAK, TÜRKİYE CUMHURİYETİ İLELEBET PAYİDAR KALACAKTIR"... BÜYÜK ÖNDER MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'ÜN ARDINDAN 4 GÜN SONRA TOPLANAN TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ'NDE BAKIN O'NUN İÇİN NELER SÖYLENMİŞ... İŞTE 14 KASIM 1938 TARİHLİ MECLİS GENEL KURUL TUTANAKLARI.

Sevgimiz, saygımız ve bağlılığımız sonsuz; bu ülkeye, bu devlete ve Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'e...

79 yıl önceydi. Atatürk'ü yitirdiğimiz 10 Kasım 1938'den 4 gün sonra toplanmıştı, Türkiye Büyük Millet Meclisi...

Milletvekilleri konuştu, kurulan her cümlede onun adı geçiyordu. Eskişehir milletvekili Emin Sazak şöyle diyordu:

-BİR DE BAKTIM Kİ TÜRK MİLLETİNİ O YETİŞTİRMİŞ, GİDECEĞİ YOLLARI AÇMIŞ VE O MİLLET, AÇTIĞI YOLDAN YÜRÜYOR, YÜRÜYECEKTİR

Konya Milletvekili Ali Muzaffer Göker "Atatürk müsterih ol! Milletin, eserinin başında nöbet bekliyor" diye seslendi.

"Vazifemiz bize bıraktığı emaneti onun istediği gibi muhafaza etmektir" diyen milletvekillerinin sözleri ayakta alkışlandı.

14 Kasım 1938 günü konuşulan sadece Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'tü.

-MECLİS'E GELDİK. KAPININ ÖNÜNDE HERGÜN GÖRDÜĞÜMÜZ DİMDİK VAZİFESİNİ YAPAN ÜNFORMALI TÜRK ASKERİNİN GÖZLERİ YAŞ İÇİNDEYDİ. KAPIDA POLİS AĞLIYORDU, HADEME AĞLIYORDU. BİNANIN İÇİNE GİRDİK, MEBUSLARIN HEPSİ HIÇKIRIYORDU.

Bu cümlelerin sahibi Maraş Milletvekili Alaaddin Tiridoğlu, tutanak katiplerinin de gözyaşları arasında milletvekillerinin konuşmalarını not ettiklerini belirtirken, İzmir Milletvekili Benal Arıman "ne kadar gözyaşı döksek, azdır" diyordu...

MUHİDDİN BAHA PARS DA ORDU MİLLETVEKİLİYDİ. KÜRSÜYE ÇIKTI, BÜYÜK ÖNDER HAYATTAYKEN YAŞADIĞI BİR ANISINI ŞÖYLE ANLATTI

-BİR HIÇKIRIK DUYDUK. YEDİ YAŞINDA BİR KIZ ÇOCUĞU DURMADAN AĞLIYORDU ,YANINA GİTTİK, ATATÜRK'Ü GÖREMEDİĞİ İÇİN AĞLIYORDU. NE BİLİRDİK BİR DAHA ONU, ATAYI GÖREMİYECEĞİNİ...

O çocuk, hiç görmediği halde sevdi Ata'sını...Bir Türk kızının, Beyrut'ta katıldığı toplantıda "Atatürk ölürse ne yaparsınız?" diye soranlara verdiği tarihi yanıt ise Konya milletvekili Fuad Gögbudak tarafından dile getirildi.

- BU SUALİNİZ, BENİ CANEVİMDEN VURAN AZRAİL SORGUSUDUR. FAKAT İÇİMDEKİ HİCRANI UYUTARAK SÖYLÜYORUM Kİ, ATATÜRK ÖLÜNCE DE ONUN MÜESSELERİ FASILASIZ İŞLEYECEK. TÜRK NESİLLERİ, BİRBİRİNDEN NÖBET DEĞİŞTİRECEKTİR

ORDU MİLLETVEKİLİ SELİM SIRRI TARCAN, İNANMAKTA ZORLANIYORDU, "ATATÜRK ÖLMEDİ VE ÖLMEYECEK" DEDİ " ONUN HER GÖNÜLDE BİR HEYKELİ VAR" CÜMLESİYLE SÖZLERİNİ BİTİRDİ.

Niğde Milletvekili Abravaya, büyük önderin aynı zamanda doktorlarından biriydi. Meclis'teki konuşmasında şu kelimeler duduklarından döküldü:

-EĞİLMEK VE MİLYONLARCA DEFA ELİNİ, AYAĞINI ÖPMEK İÇİN BURAYA GELDİM.

Bazıları onun sevecenliğini, bazıları hatiplikteki üstün başarısını anlattı...
Çoruh milletvekili İlyas Sami Muş, yazdığı şiiri okudu; "korudu, kurdu, yetiştirdi bu mesut yurdu" diyordu dizeler arasında.

Manisa Milletvekili Hikmet Bayur'un ona ilişkin tanımı da kayda geçti.

-BENDEN ON YAŞ DAHA BÜYÜK, BU KADAR MEŞAKKAT ÇEKMİŞ VÜCUTTA HAYRET VERECEK SÜRATLE ÇALIŞIRDI

Niğde milletvekili Cavit Oral konuşurken, hıçkırıklar durmuyordu. Cavit Oral, hiç durmaksızın alkışlanan o konuşması, tarihe ışık tutuyordu.

-ÖYLE BİR ADAM Kİ; NE NAPOLYON GİBİ MAĞLUP OLMUŞ BİR KUMANDAN, NE SEZAR GİBİ BİR DİKTATÖR ,NE DE İSKENDER GİBİ ESERLERİNİ DİYADOGLARIN ELİNDE PAY EDEN BİR HÜKÜMDAR

Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, vefatından 10 gün önce seslenmişti, milletin meclisine... Dolmabahçe'de hasta yağında kaleme aldığı konuşmasını, 1 Kasım 1938'de Meclis'te Başbakan Celal Bayar okudu.

"Bağımsızlık politikasından asla ayrılmayın" diyordu. 1 Kasım'daki son konuşması okunduktan sonra, bir milletvekili haykırdı. Yozgat miletvekili Celal Arat 'dı o vekil ve "çok yaşasın Atatürk" diyordu.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz