"Yaşar Kemal Sanat Günleri" sona erdi

"Yaşar Kemal Sanat Günleri" sona erdi

"Yaşar Kemal Sanat Günleri" sona erdi. bir ay süren etkinlikler, Zülfü Livaneli konseri ve "Yer Demir Gök Bakır "filminin gösterimi ile noktalandı.

Seyhan Belediyesi ve Yaşar Kemal Vakfı'nın işbirliğinde düzenlenen "Yaşar Kemal Sanat Günleri"nde; kent sakinlerine 1 ay süre ile sergi, drama atölyesi, panel, film gösterimi, konser ve söyleşi gibi etkinlikler sunuldu.

Etkinliğin son iki gününe sanatçı Zülfü Livaneli ve belgeselci Nebil Özgentürk te katıldı.

"Yaşar Kemal Sanat Günleri" nin finalinde, Yaşar Kemal'in unutulmaz kahramanı İnce Memet'i anlattığı, doğduğu köy olan Hemite ziyaret edildi. köylüler ve öğrenciler, ziyaretçileri davul zurna eşliğinde çiçekler ile karşıladı.

Önce, Yaşar Kemal Kültür Evi ziyaret edildi.

ZÜLFÜ LİVANELİ (Sanatçı): "YAŞAR KEMAL'İ TÜRKİYE'NİN HER YERİNDE HATTA DÜNYANIN HER YERİNDE ANIYORUZ AMA KENDİ TOPRAĞINDA KENDİ İNSANLARININ ARASINDA KENDİ DOĞDUĞU BÜYÜDÜĞÜ BİZE ANLATTIĞI YERDE ANMAK BAMBAŞKA. SANKİ ŞURADAN BİR YERDEN GÜLEREK ÇIKACAKMIŞ GİBİ GELİYOR. O YÜZDEN HEPİMİZ ÇOK HEYECANLIYIZ. "

Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar da ünlü yazar'a yakışır anma etkinliğine katkıda bulunmaktan dolayı mutluluk duyduklarını söyledi.

ZEYDAN KARALAR (Seyhan Belediye Başkanı): "BARIŞ İNSANI SEVGİ İNSANI ÇOK AYRILIKLARI BİRLEŞTİREN BİR YAPIYA SAHİP BİR GÜN ANMAK ONU YETMEZ DİYE DÜŞÜNDÜK TAM BİR AYDIR YAŞAR KEMAL'İ ANMA ETKİNLİKLERİ YAPIYORUZ."

Hemite Köyü ziyaretinde anılar da tazelendi. Bunlardan biri Yaşar Kemal'in eşi ve Yaşar Kemal Vakfı Başkanı Ayşe Semiha Baban'ın İnce Memet anıtına ilişkin anısıydı.

AYŞE SEMİHA BABAN(YAŞAR KEMAL'İN EŞİ): " YAŞAR KEMAL KENDİ HEYKELİNİN YAPILMASINI HİÇ SEVMEZDİ. BURADA HEYKEL YAPACAZ DEYİNCE İNCE MEMEDİ YAPIN DEDİ ÇOKTA GÜZEL İNCE MEMED HEYKELİ YAPILDI METİN DENİZ'İN YAPTIĞI BİR HEYKELDİR. ONUN ÖNÜNDE RESİMLER ÇEKİLDİ HEMEN YANINDA DA SARI SAÇLI KÜÇÜK BİR ÇOCUK VARDI BİR GELDİM Kİ BÜYÜMÜŞ O YANINDA Kİ DE VARDI ODA ÇİÇEK VERDİ NASIL HEYECANLANMAM. İŞTE GEL HASAN. YAŞAR'IN YANINDAKİ FOTOĞRAFTAKİ O ÇOCUK BU."

İnce Memet anıtına ilşikin bir anıyı da belgeselci yönetmen Arif Keskiner anlattı.

ARİF KESKİNER (YÖNETMEN-BELGESELCİ): "BU KAYALARI ŞU GÖRDÜĞÜNÜZ DAĞDAN GETİRDİK ÇIKARTTIK. İKİ TANESİNİ KOYDUK ÜÇÜNCÜSÜNÜ DE İLERİYE KOYDUK. SONRA BÜTÜN İSTANBUL'DAN SANATÇI DOSTLARIMIZ ARKADAŞLARIMIZ TARIK AKANLAR HÜLYA KOÇYİĞİTLER HERKES GELDİLER. ONU BAĞLANDI ŞEY ÇEKİYORUZ EN ÖNDE DE BEN VARIM HAYDİ 1-2-3 DERKEN BELİM GİTTİ. YAŞAR AĞABEYE SONRA DEDİM Kİ SENİN YÜZÜNDEN BELİMİZ GİTTİ ALLAH AŞKINA "

"Yaşar Kemal Sanat Günleri", yazarın adını taşıyan Kültür Merkezi'ndeki etkinlik ile noktalandı.

"Çukurova Yaşar Kemal" adlı fotoğraf sergisinin ardından Ferhat Livaneli Orkestrası konser verdi. Konsere iki şarkı ile Zülfü Livaneli de katıldı.

Zülfü Livaneli yönetmenliğini yaptığı "Yer Demir Gök Bakır" filmi ile ilgili Nebil Özgentürk'ün sorularını yanıtladı, unutamadığı anılarını paylaştı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz