Bu sevginin tarifi yok

Bu sevginin tarifi yok

Her yıl daha da artan sevgi, minnet ve özlemle andığımız, ulu önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ölümünün 79'uncu yılında da saatler 9'u 5 geçeyi gösterdiğinde tüm Türkiye'de hayat durdu. 7'sinden 77'sine milyonlar, siren sesi eşliğinde Atası için saygı duruşunda bulundu. Ortaya çıkan görüntüler ise bir milletin, varlığını ve bağımsızlığını borçlu olduğu değişmez liderine olan tarifsiz sevgisini ortaya koydu.

Başkentte yükselen siren sesi ile birlikte şehir sessizliğe gömüldü.

Kızılay Meydanı'nda yayasından trafikteki araç sürücülerine, Metro ile yolculuk edenlere kadar herkes saygı duruşunda bulundu.

Atanın ebedi istirahatgahı Anıtkabir ise yurdun dört bir yanından gelen vatandaşların akınına uğradı.

İzmir'de de siren sesiyle birlikte hayat durdu.

Bayraklar yarıya indirildi, tören alanında ve belediye otobüsündeki bazı vatandaşların da gözyaşlarına hakim olamadıkları görüldü.

Adana'da anma törenine kimi kucağında Atatürk fotoğrafıyla kimi ise Atatürk baskılı tişörtünü giyerek katıldı. Sütçüsünden, inşaat işçisine kentte genç yaşlı herkes siren sesiyle birlikte saygı duruşunda bulundu.

Ayrıca kent merkezindeki Fuzuli Caddesi'nde yaklaşık 10 bin kişi, el ele tutuşarak saygı zinciri oluşturdu.

Ziyapaşa Orta Okulu öğrencilerinden oluşan 609 kişilik melodika grubu da anma töreninde, İzmir Marşı'nı çalıp söyledi.

Artvin'de 22 metre yüksekliği ile Türkiye'nin en büyük Atatürk heykelinin yer aldığı Atatepe'ye, üzerinde Atatürk posteri yer alan Türk bayrağı ile tek başına gelen 93 yaşındaki Erzade Yalçıntaş saygı duruşunda bulundu.

Erzade teyze duygularını çok anlamlı bir kaç cümle ile özetledi.

Zonguldak'ta yerin yüzlerce metre altında çalışan maden işçileri de siren sesiyle birlikte işlerini bırakıp ocakların önüne çıkarak siren sesi susana kadar saygı duruşunda bulundu.

Denizli Servergazi Devlet Hastanesi'nde 9 gündür kalça kırığı tedavisi gören 81 yaşındaki Kamile Gün, Ata'ya sevgisini hastanedeki törende okuduğu şiirle gösterdi.

Hacı Şakir-Meliha-Nilüfer Öz Ortaokulu'ndaki öğrenciler de, saat 09.05'de okul bahçesinde imzasını kendi bedenleriyle oluşturarak Atatürk'ü andı.

Bursa'da anma etkinlikleri kapsamında, saat 08.50'de okullarından çıkan 613 öğrenci, İzmir Marşı söyleyerek oluşturduğu kalp figürü oluşturdu.

Antalya Devlet Senfoni Orkestrası sanatçıları, Atatürk'ü, ölümünün 79'uncu yılında kavşaktaki anıt önünde andı.

Sanatçılar, yanlarında getirdikleri enstrümanla İstiklal Marşı çaldı.

Aydın'da Atatürk Kent Meydanına üzerinde Atatürk’ün resmi ve sözlerinin bulunduğu 3 bin kitap ayracı asıldı.

Muğla'nın Bodrum ilçesinde gencinden yaşlısına herkes, üzerlerinde Atatürk baskılı tişörtleri ellerinde bayrakları ile Atasını andı.

Edirne’de saatler 09.05’i gösterdiğinde hayat dururken, bir sokak köpeğini sirenler eşliğinde saygı duruşunda bulunması ve İstiklal Marşı bitene kadar yerinden kıpırdamaması, görenlerin duygu dolu anlar yaşamasına neden oldu.

Hatay'ın İskenderun ilçesinde, Atatürk Anıt Alanı'nda düzenlenen törende istiklal marşının okunduğu sırada elinde oyuncak tüfeği ile askerlerin arasına karışan küçük çocuk dikkatleri çekti.

Rize'de Çaykur Orta Okulunda yaklaşık bin öğrenci ile öğretmenleri hep bir ağızdan 'Atatürk çocukları' adlı marşı seslendirdi.

Şırnak'ta terörle mücadele operasyonlarında görev yapan Mehmetçik de saatler 9'u 5 geçeyi gösterdiğinde ulu önderi andı.

Tekirdağ'dan Elazığ'a; Burdur'dan Malatya'ya yurdun dört bir yanında benzer görüntüler kamerlara yansırken; günün tartışmasız en etkileyici görüntülerinden biri de Mersin'den geldi.

Toroslar Belediyesinin organizasyonuyla 7 bin 700 kişiden oluşan topluluk, Atatürk portresi oluşturdu.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz