Büyük Atatürk tüm dünyada saygı ve övgüyle anılan bir lider

Büyük Atatürk tüm dünyada saygı ve övgüyle anılan bir lider

Büyük Önder Atatürk sadece Türkiye'de değil; tüm dünyada saygı ve övgüyle anılan bir lider... Bu durumun en çarpıcı örneklerini Yazar Cengiz Özakıncı, Kanal B ile paylaştı.

Mustafa Kemal Atatürk yalnız Türkiye'nin değil; tüm dünyanın saygı ile andığı bir lider. Bunun en güzel örneklerinden biri de Büyük Önder'in ebediyete intikalinin 25.yılında UNESCO'nun aldığı karar.

"ATATÜRK'ÜN ÖLÜM YILDÖNÜMLERİ ULUSLARARASI ANMALARLA DA ANILIYOR. İLKİ 1963 YILINDA BİRLEŞMİŞ MİLLETLERİN ALDIĞI KARARLA, UNESCOYA BAĞLI ÜLKELERDE ANILMASI KARARIYDI. ATATÜRK'Ü ANMAK İÇİN BÜTÜN LİDERLERİN 2 DAKİKALIK SESLİ MESJLARININ KAYDEDİLİP, ANKARA'YA GÖNDERİLMESİNE ATATÜRK PLAĞI ÇIKARILMASINA KARAR VERİLDİ. 2 DAKİKALIK KONUŞMA YAPTILAR. BU KAYITLAR KENDİ DEVLET ARŞİVLERİNE GİRDİĞİ GİBİ ANKARA'DA TRT DEVLET RADYOSUNDA DA YAYINLANDI. "

Peki kimdi o plakta konuşma yapanlar?

"ABD BAŞKANI KENNEDY,İNGİLTERE BAŞBAKANI,AMERİKALI GENERAL,ALMANYA BAŞBAKANI, İRAN ŞAHI,PAKİSTAN DEVLET BAŞKANI.BUNA SON ANDA TUNUS CUMHURBAŞKANI, HİNDİSTAN BAŞBAKANI, BATI ALMANYA ŞANSÖLYESİ DE SESLİ İLETİLERİNİ GÖNDEREREK BU PLAĞA KATILDILAR.BU SESLİ İLETİLER 10 KASIM 1963 GÜNÜ ANKARA RADYOSUNDA OKUNDU. BU SESLİ İLETİLERİ GÖNDEREN BÜTÜN ÜLKLERİN RADYOLARINDA DA OKUNDU."

Yazar Cengiz Özakıncı, Atatürk'ün doğumunun 100.yılı için uluslararası çapta yapılan özel anmayı da anlatıyor.

"DOĞUMUNUN 100. YILI İÇİN UNESCO KARARIYLA ULUSLARARASI ANMA TOPLANTILARI DÜZENLENDİ. BİR İNSANIN DÜŞÜNCELERİ ÖLÜMÜNDEN SONRA DA YAŞAR. BUNUN EN İYİ ÖRNEĞİNİ ATATÜRK BİZE VERMİŞTİR.HİTLER KATLİAMLARIYLA VAR AMA ATATÜRK BÜTÜN ÜLKELERİN CUMHURBAŞKANLARININ ÖVGÜYLE VE SAYGIYLA ANDIKLARI UNESCO KURULMADAN ÇOK ÖNCE UNESCO İDEALLERİNİ OLUŞTURMUŞ BİR İNSAN NİTELEMESİYLE ANILIYOR."

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz