Suudi Arabistan-Lübnan krizinde sürpriz arabulucu

Suudi Arabistan-Lübnan krizinde sürpriz arabulucu

Yolsuzluk operasyonunun sürdüğü Suudi Arabistan önemli bir konuğu ağırladı... Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Riyad'da Veliaht Prens Selman'la ülkedeki gelişmeleri görüştü... Yolsuzluk operasyonları kapsamında gözaltına alınanlara işkence yapıldığı iddia edildi... Lübnan ve Suudi Arabistan arasındaki tansiyon da arttı... Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Kuveyt ve Suudi Arabistan, Lübnan’daki vatandaşlarının ülkeden derhal ayrılmalarını istedi.

Ortadoğu'yu krize götüren Suudi Arabistan-Lübnan gerginliğinde, sürpriz bir arabulucu ortaya çıktı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Suudi Arabistan'a sürpriz bir ziyarette bulundu.

Macron, ülkedeki gözaltı operasyonunun arkasındaki isim olan Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman tarafından havalimanında karşılandı.

Bu arada, Suudi Arabistan'da yolsuzluk operasyonları kapsamında gözaltına alınan kişilerin bir bölümüne işkence yapıldığı iddia edildi.

Bölgede fırtına koparan gelişmeler, Lübnan Başbakanı Saad Hariri'nin Suudi Arabistan'da istifa etmesiyle başladı. Can güvenliğinden endişe ettiği için koltuğunu bıraktığını açıklayan Hariri, Hizbullah'ı da açıkça suçladı.

Suudi Arabistan'da gelişmeler tüm bölgeyi de etkiliyor...

İsrail Lübnan’a şok saldırı hazırlığı yaparken Bahreyn, Kuveyt ve Suudi Arabistan, Lübnan’daki vatandaşlarının ülkeyi derhal terk etmelerini istedi.

Alarma geçen Hizbullah ise Suriye’deki güçlerinin bir bölümünü İsrail sınırına yığıyor.

Lübnanlı yöneticiler ise istifa eden Başbakan Hariri'nin Suudiler tarafından tutulduğunu öne sürüyor... Lübnan'da asılan Hariri posterlerine, "Hepimiz Hariri'yiz" yazıldı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz