Katalonya meclis başkanı hakkında karar çıktı

Katalonya meclis başkanı hakkında karar çıktı

İspanya Yüksek Mahkemesi, eski Katalonya Meclis Başkanı Carme Forcadell'in tutuklanmasına hükmetti. Mahkemenin kararına göre Forcadell, 150 bin euro ödemesi durumunda şartlı olarak serbest kalabilecek.

Katalonya'nın bağımsızlık kararının ardından İspanya yönetiminin yaptırımları sürüyor...

Başsavcılık tarafından 'devlete karşı başkaldırma, ayaklanma ve kamu malını kötüye kullanmakla' suçlanan eski Katalonya Meclis Başkanı Forcadell ve Divan Kurulunun 5 üyesi Yüksek Mahkemede ifade verdi.

Savcılığın 'kaçma riskleri olduğu' gerekçesiyle tutuklu yargılanmaları talebini kabul etmeyen Mahkeme Hakimi, Forcadell'in 150 bin avro kefalet ile serbest kalabileceğini açıkladı.

Divan Kurulunun 4 üyesinin her biri için 25 bin avro kefalet ödemeleri talebiyle, bir üye ise şartsız serbest bırakıldı.

Şartsız serbest kalan Josep Juan Noet, Katalonya yerel meclisindeki tek taraflı bağımsızlık ilanında karşı oy kullanmıştı.

Brüksel'de bulunan eski Katalonya Özerk Yönetimi Başkanı Carles Puigdemont ve 4 eski Katalan bakan hakkında İspanyol mahkemesinin çıkardığı Avrupa tutuklama ve iade talebine Belçika mahkemesinin 17 Kasım'da karar vermesi öngörülüyor.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz