Washington-Moskova arasında "Russia Today" savaşı

  • 10 Kasım 2017

Twitter yasağı ile patlak veren Rus medyasına ambargo, Washington, Moskova arasında krize neden oldu. Amerikan yönetimi Russia Today'e "yabancı ajan" olarak kaydolması için pazartesiye kadar süre verdi. Bu hamleye CNN'i kapatma tehdidi ile karşılık veren Rusya, yeni önlemler alacağını açıkladı.


Washington ile Moskova arasında medya üzerinden soğuk savaş başladı.

Amerika Birleşik Devletleri, Russia Today televizyonunun, lobicilik yapan kuruluşların yabancı ajan olarak kayıtlı bulunması gerektiğini öngören FARA yasası kapsamında değerlendirilmesine karar verdi.

Amerikan Adalet Bakanlığı da, "yabancı ajan" olarak kaydolması için kuruluşa pazartesiye kadar süre verdi.

Uygulama Rusya'nın büyük tepkisini çekti. Kuruluşun yasa dışı kabul edilmesi halinde aynı şekilde karşılık verileceğini belirten Moskova, CNN’e karşı bilgi temizliği ve dışlama uygulanacağını açıkladı.

Rusya'nın Amerikan Büyükelçiliği'nin Russia Today'e yönelik uyulamanın hayata geçmesi halinde karşı tedbirlerin alınacağını açıklaması sonrası Dışişleri Bakanlığı da harekete geçti. Rus Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, verilecek yanıtın uygulama aşamasının önümüzdeki hafta başlayacağını kaydetti.