3-9 Kasım Organ Nakli Haftası

3-9 Kasım Organ Nakli Haftası

Başkent Üniversitesi Kurucusu, Dünya Organ Nakli Derneği'nin Seçilmiş Başkanı Prof. Dr. Mehmet Haberal, 42 yıl önce, 3 Kasım 1975'de Hacettepe Hastanesi'nde ilk böbrek naklini gerçekleştirdi... Türkiye, bugün dünyada lider konumda... Tıp tarihine altın harflerle yazılan o gün, 3-9 Kasım tarihleri arasında Organ Nakli Haftası olarak kutlanıyor... Başkent Üniversitesi Adana Dr. Turgut Noyan Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Başkent Üniversitesi Organ Bağış Birimi de bu kapsamda bir seminer düzenledi. Hem vatandaşlar, hem çalışanlar bilgilendirildi...

Bundan 42 yıl önce, 3 Kasım 1975'de Prof. Dr. Mehmet Haberal, Türkiye'de ilk başarılı organ nakli ameliyatını gerçekleştirdi... Ve bu tarihi gün; "Organ Bağışı Haftası" olarak çeşitli etkinlikler ile kutlanmaya başlandı; O etkinliklerden biri de; Adana'da gerçekleştirildi...

Adres; Başkent Üniversitesi Adana Dr. Turgut Noyan Uygulama ve Araştırma Merkezi...

Başkent Üniversitesi Adana Dr. Turgut Noyan Uygulama ve Araştırma Merkezi, Adana Valiliği İl Sağlık Müdürlüğü ve Adana Organ ve Doku Nakli Bölge Koordinasyon Merkezi işbirliği ile bir seminer düzenledi.

"Organ Nakil Koordinatörü Dr. Ufuk Bakmaz, organ nakli hakkında merak ettiklerinizi anlatıyor" başlıklı seminerde vatandaşlara organ naklinin önemi anlatıldı.

Organ Nakil Koordinatörü Dr. Bakmaz, Türkiye'nin ilk organ naklini Başkent Üniversitesi Kurucusu ve Yönetim Üst Kurulu Başkanı Profesör Doktor Mehmet Haberal'ın gerçekleştirdiğini anımsattı ve onun öncülüğünde organ nakli ve bağışı konusunda her zaman duyarlı olduklarını söyledi.

Dr. Ufuk Bakmaz (Başkent Üniversitesi Adana Dr. Turgut Noyan Uygulama ve Araştırma Merkezi Organ nakil koordinatörü): "3-9 KASIM ORGAN NAKİL HAFTASI OLARAK BAKANLIĞIMIZCA BELİRLENEN HAFTALARDAN BİRİ VE ORGAN NAKLİ SÖZ KONUSU OLUNCA HEM BAKANLIĞIMIZ DESTEKLİ HEM DE BAŞKENT AİLESİ OLARAK PROF. DR. MEHMET HABERAL' IN ÖNCÜLÜĞÜNDE TÜRKİYE'DE İLK BÖBREK NAKLİNİ YAPMIŞ OLAN KİŞİDİR KENDİSİ ONUN ÖNCÜLÜĞÜNDE ORGAN NAKLİ KONUSUNDA HER ZAMAN DUYARLI OLMUŞUZDUR VE DUYARLI OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ. BİZİM AMACIMIZ, BU SUNUMDAKİ AMAÇ BİRAZ SORU CEVAP USULÜYLE ASLINDA MERAK ETTİKLERİNİZ NELERDİR, ÖĞRENMEK İSTEDİKLERİNİZ NELERDİR, ÖĞRENEBİLECEĞİNİZ YERLERDEN BİRİ BURASI BU İMAJI VERMEK. ÇÜNKÜ ORGAN NAKLİ DEYİNCE İNSANLAR ÇOK FARKLI ŞEYLER DÜŞÜNÜYORLAR HER KES DEN HER İNSANDAN HER KESİMDEN ÇOK FARKLI CEVAPLAR ALABİLİYORSUNUZ."

Dr. Bakmaz konuşmasının ardından, soruları yanıtladı.

Seminere katılan vatandaşlar da, doldurdukları formla organ bağışında bulundu...

"ORGANLARIMI BAĞIŞLAMAYI DÜŞÜNÜYORUM BU TÜR SEMPOZYUMLAR BİLGİLENDİRMELER TOPLUM İÇİN ÇOK FAYDALI. DAHA FARKLI LOKASYONLARDA DA ÖZELLİKLE TELEVİZYON PROGRAMLARINDA DAHA FAZLA İŞLENMESİ LAZIM. ÖNEMLİ BİR KONU DESTEKLİYORUM SONUNA KADAR."

"BEN HEP İSTİYORDUM ZATEN KISMET BU GÜNEYMİŞ KESİNLİKLE HERKESİN BU KONUDA DAHA DUYARLI OLMASI GEREKİR.BU ORGANLARIMIZ BİRİLERİNE CAN VERSİN BİRİLERİ HAYATTA KALSIN, HERKES DAHA MUTLU OLSUN."

" HAYATTA İNSANIN BAŞINA NE GELECEĞİNİ KİMSE BİLEMEZ VE HAYATININ EN GÜZEL DÖNEMLERİNDE HAYATINI KAYBEDEN İNSANLARA BİR FAYDAMIZ OLABİLECEKSE NE MUTLU BİZE."

Seminer kapsamında organ bağışı ile yeniden yaşam yolculuğuna tanık olan Başkent Üniversitesi Adana Dr. Turgut Noyan Uygulama ve Araştırma Merkezi çalışanları da bilgilendirildi.

"BU GÜN DE KENDİ KURUM İÇİMİZDE BİR SEMİNER DÜZENLEDİK BEYİN ÖLÜMÜ VE ORGAN BAĞIŞI HAKKINDAKİ BİLGİLERİ SUNDUK.BİR ÇOK MESLEKTAŞIMIZ BEYİN ÖLÜMÜNÜ HALEN KABUL ETMİYOR. BİZİM AMACIMIZ BU KONUDA BİR AYDINLATMAYA GİDİLMEK VE BAĞIŞÇI SAYIMIZI ARTIRMAK."

"ORGAN BAĞIŞI TÜRKİYE' NİN EN BÜYÜK EKSİĞİ HEM BAĞIŞÇI OLARAK EN EKSİĞİMİZ ALICI İHTİYACI OLAN HASTA SAYISI ÇOK FAZLA AMA BAĞIŞÇI ÇOK AZ O YÜZDEN GEREKLİ ÖZENİ GÖSTERMEMİZ GEREKİYOR."

"BEN AMELİYATHANEDE ÇALIŞIYORUM AMELİYATHANEDE ORGAN BAĞIŞINDAN SONRA HASTA YAKINLARININ GÖZLERİNDEKİ IŞILTIYI GÖRMEK İNSANA ÇOK MUTLULUK VERİYOR. AYNI ZAMANDA O EKİBİNDE BU HEYECANI DUYMASI İNSANLARA FAYDALI OLDUĞUNU HİSSETMESİ HEM KENDİNDE İŞ AHLAKINDAKİ TATMİNİ HEM DE İNSANLARA OLAN DUYDUĞU FAYDADAN DOLAYI VERDİKLERİ MUTLULUK VE HEYECANLARI PERSONELİMİN GÖZÜNDE GÖRMEK BENİM İÇİNDE GÜZEL OLUYOR.

Prof. Dr. mehmet Haberal, ilk böbrek naklinin ardından bir çok ilke de imza attı...

O ilklerin önünü açan yine Prof. Dr. Haberal'ın çabası ile 3 Haziran 1979 tarihinde çıkan organ nakli yasasıydı...

Haberal, organ naklinde yeni bir dönem başlatan yasa için uzun uğraşlar verdi...

Siyasetçiler, sivil toplum, basın, din adamları.. Türkiye'nin "dinen sakıncalı olabilir" endişesi ile yaklaştığı konu için, herkes seferber oldu...

Yasanın amacı, organ ticaretini önlemek, özellikle de yasal zeminde, kadavradan organ bağışı sayısını artırmak...

Ve onyıllardır uygulanan yasa, neredeyse ilk çıktığı haliyle yürürlükte..

İşte bu ilkler ve 2238 sayılı organ nakli yasası sayesinde binlerce kronik organ hastası yeniden yaşam buluyor...
Ve 3-9 Kasım haftası organ nakli haftası olarak kutlanıyor...

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz