Bilimsel Kongre ikinci gününde

Bilimsel Kongre ikinci gününde

Türkiye'den yayılan bilimin ışığı; Ortadoğu, Ortaasya ve Afrika'yı birleştirecek... Başkent üniversitesi Kurucusu ve Dünya Organ Nakli Derneği'nin Seçilmiş Başkanı Prof. Dr. Mehmet Haberal, Türkiye’de İlk Organ Naklinin 42. Yılında, dünyanın dörtbir yanından gelen bilim insanlarını ağırlıyor... Dünyanın en önemli cerrahlarını Ankara’da buluşturan, Türkiye Organ Nakli Derneği ile Türk Dünyası Transplantasyon Derneği’nin 2. Uluslararası bilimsel kongresi devam ediyor... Kongrenin ikinci gününde, biliminsanları organ naklinin önemine bir kez daha dikkati çekti; son gelişmeleri değerlendirdi.. Prof. Dr. Mehmet Haberal da, sunumlara soruları ile katkı verdi.

Başkent Üniversitesi kurucusu ve Dünya Organ Nakli Derneği’nin seçilmiş başkanı Prof. Dr. Mehmet Haberal, 29 ülkeden yüzlerce bilim insanını Başkent’te buluşturdu..

Türkiye Organ Nakli Derneği ile Türk Dünyası Transplantasyon Derneği’nin 2. Uluslararası bilimsel kongresi, ikinci gününde organ nakline ilişkin sunumlar ile devam etti..

Prof. Dr. Mehmet Haberal’ın başkanlığını yaptığı günün başlangıç oturumunda, kürsüye çıkan ilk isim İspanya Organ Bağışı ve Nakli Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Marti Manyalich oldu.

Ardından Dünya Organ Nakli Derneği Başkanı Prof. Dr. Nancy Asher, sunumunu yaptı.

İngiltere Kraliyet Tıp Derneği Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Nadey Hakim de, organ nakli sürecinde yaşanan cerrahi yenilikler ile ilgili son gelişmeleri paylaştı.

İlk oturum, Gazi Üniversitesi Genel Cerrahı Prof. Dr. Aydın Dalgıç ve Prof. Dr. Michalis Katsimpoulas’ın (MİHALİS KATSİMPOULAS)sunumları ile devam etti..

Verilen arada, Prof. Dr. Mehmet Haberal, poster sunumlarını inceledi..

Kongrenin ikinci oturumunda ise, kürsüye çıkan ilk isim Dünya Organ Nakli Derneği Eski Başkanı Prof. Dr. Philip O’Connell oldu..

Prof. Dr. Haberal da, sunumlara soruları ile katkı verdi.

O’Connell’in ardından MESOT Eski Başkanı Prof. Dr. Faissal Shaheen ve İstanbul Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Şükrü Sever, böbrek transplantasyonuyla ilgili sunum yaptı.

Aynı saatlerde diğer salondaki kürsüde, kadavradan organ nakli ile ilgili değerlendirmelerini yapan Ürdün Organ Nakli Merkezi Direktörü Prof. Dr. Abdel-Hadi Breizat vardı..

Asya’da transplantasyon alanında yaşanan zorlukları anlatan Mesot Eski Başkanı Prof. Dr. Anwar Naqvi de, Prof. Dr. Haberal ile karşılıklı sorular üzerinden fikir alışverişinde bulundu...

Canlıdan karaciğer transplantasyonunun, Mısır’da 16 yıldır uygulandığını söyleyen MESOT Seçilmiş Başkanı Prof. Dr. Refaat Kamel de, deneyimlerini paylaştı...

Kongrede bilimsel sunumlar devam ederken, Başkent Üniversitesi’ne bağlı kuruluşların açtığı standlar da büyük ilgi gördü..

Patalya lakeside resort otelde düzenlenen kongre yemeğinde ise konukları bir çok sürpriz bekliyordu...

Önce Prof. Dr. Mehmet Haberal, fırının başına geçti, meslektaşlarına elleriyle pide yaptı... Onlarda bu anı fotoğraflarla ölümsüzleştirdi...

Haberal, pide yapmakla kalmadı, meraklılarına ders bile verdi...

Daha sonra Başkent Üniversitesi Halk Oyunları ekibi, danslarıyla geceye renk kattı...

Prof. Dr. Haberal, tulum eşliğindeki horona eşlik etti...

Toplu fotoğraf çekiminin ardından konuklar büyük bir memnuniyetle otelden ayrıldı...

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz