Dünya Başkent'te buluştu

Dünya Başkent'te buluştu

Bilimin ışığı; Ortadoğu, Ortaasya ve Afrika'yı birleştiren Türkiye’de parladı.... Başkent üniversitesi Kurucusu ve Dünya Organ Nakli Derneği'nin Seçilmiş Başkanı Prof. Dr. Mehmet Haberal, Türkiye’de İlk Organ Naklinin 42. Yılında, dünyanın dörtbir yanından gelen bilim insanlarını ağırlıyor... Türkiye Organ Nakli Derneği ile Türk Dünyası Transplantasyon Derneği'nin 2. Uluslararası Bilimsel Kongresi başladı... Kongrenin açış konuşmasını yapan Haberal, kadavradan yapılan organ nakli oranının çok düşük olduğunu belirterek, bir kez daha organ bağışı çağrısında bulundu. Kongrenin ilk gününün ardından, Prof. Dr. Mehmet Haberal, Kırgızistan Cumhurbaşkanı’nın eşi Prof. Dr. Raisa Atambayeva ile birlikte Başkent Üniversitesi Ankara Hastanesi'ni ziyaret etti.

Dünyanın en önemli cerrahları, Ankara’da buluştu....

Amerika Birleşik Devletlerinden Japonya’ya...İspanya’dan Kazakistan’a... Kanada’dan İran’a...

29 ülkeden yüzlerce biliminsanı Türkiye’nin başkenti Ankara’da buluştu...

3 gün sürecek olan Türkiye organ nakli derneği ile türk dünyası transplantasyon derneğinin 2. Uluslararası bilimsel kongresi başladı...

Kongrenin ev sahibi, 42 yıl önce, 3 Kasım 1975 tarihinde Türkiye'de ilk organ naklini gerçekleştiren, Dünya Organ Nakli Derneği'nin seçilmiş Başkanı, Başkent Üniversitesi Kurucusu Prof. Dr. Mehmet Haberal oldu...

Türkiye'de organ nakli konusunda bugüne kadar düzenlenen en önemli bilimsel etkinliklerinden biri olan kongrenin açış konuşmasını, Prof. Dr. Mehmet Haberal yaptı; önce organ naklinin tarihçesini anlattı.

Ardından da kürsüye MESOT Başkanı Dr. Bassam Said (sayyiiiid) çıktı...

Dünya Organ Nakli Derneği Başkanı Prof. Dr. Nancy Ascher (nensi eşır) da, Türkiye’de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Kırgızistan Cumhurbaşkanı’nın eşi Prof. Dr. Raisa (rayza) Atambayeva da kürsüdeydi... Prof. Dr. Mehmet Haberal’a, bu önemli kongrenin evsahipliği için teşekkür etti.

"BU KONGRENİN DÜZENLEYENLERİNE VE KATILANLARA ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM. ÖZELLİKLE PROF. DR. MEHMET HABERAL’A... BUGÜN BU KONGREYE DÜNYANIN EN ÖNEMLİ TRANSPLANTASYON CERRAHLARI KATILIYOR.. HABERAL HOCAMIZIN DEĞERİNİ HEPİMİZ BİLİYORUZ. ONUN PRENSİPLERİNİ VE İNSANLARI NE KADAR SEVDİĞİNİ DE BİLİYORUZ. BU DEĞERLER ONA HEP YARDIMCI OLDU. BUGÜN HEPİMİZ, TÜRKİYE’DE GELİŞMİŞ BİR TRANSPLANTASYON ORTAMI OLDUĞUNU GÖRÜYORUZ VE BUNU YAPAN VE GELİŞTİREN DE HABERAL. ORTA ASYA DEVLETLERİ ÖZELLİKLE KIRGIZİSTAN İÇİN HABERAL’IN KURDUĞU TÜRK DÜNYASI TRANSPLANTASYON DERNEĞİ BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ. BU DERNEK ŞU AN BİZİM DOKTORLARIMIZIN BAŞKENT HASTANELERİNDE KALİTELİ EĞİTİM ALMASI İÇİN ÇOK ÖNEMLİ BİR İŞLEV GÖRÜYOR. İNSANLARIN HAYATINI KURTARMAK İÇİN EMİNİM BU KONGRE MİLLETLER ARASINDA BİR BİRLİKTELİK SAĞLAYACAK."

Türk Dünyası Transplantasyon Derneği’nin Kırgızistan, Özbekistan, Azerbaycan, Kazakistan ve Tacikistan temsilcileri de kürsüye çıkarak Prof. Dr. haberal’a teşekkür etti ve yöresel hediyelerini takdim etti..

Kongrenin ilk oturumunun yöneticiliğini Prof. Dr. Mehmet Haberal, Dr. Nancy Ascher (nensi eşır) ve Seyed Ali Malek Hosseini (Hoseyin) yaptı. Kürsüye ilk olarak Kuveyt Transplantasyon Derneği Başkanı Mustafa Al-Mousawi çıktı.

Prof. Dr. Mehmet Haberal öncülüğünde 2008 yılında yayımlanan İstanbul deklarasyonunu ve bugün gelinen noktayı anlattı.

Amerika’dan katılan Dünya Organ Nakli Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Stefan G. Tullius (stefan ci tulyus) da, organ transplantasyonuna yönelik artan taleplerle ilgili görüşlerini aktardı.

Pakistandan gelen Dünya Organ Nakli Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Abidul Hasan Rizvi ise, hemodiyaliz ile böbrek naklinin ekonomik boyutunu değerlendirdi.

Kongrenin ikinci oturumu da, bilim insanlarının sunumları ile devam etti. Avustralya’dan gelen Dünya Organ Nakli Derneği Eski Başkanı Jeremy Chapman (ceremi çepmın), diyabetik ve obez hastalar için transplantasyon seçenekleri konulu sunumunu yaptı.

Kongrede bilimsel sunumlar devam ederken Başkent Üniversitesi’ne bağlı kuruluşların açtığı standlar da büyük ilgi gördü..

Kongrenin ilk gününün ardından, Prof. Dr. Mehmet Haberal, Kırgızistan Cumhurbaşkanı’nın eşi Prof. Dr. Raisa Atambayeva ile birlikte Başkent Üniversitesi Ankara Hastanesi'ni ziyaret etti.

Prof. Dr. Haberal, konuğuna hastaneyi gezdirdi.

Hastaneyi ilgi ile inceleyen Prof. Dr. Atambayeva ve beraberindeki heyet, Anıtkabir manzarasına ise hayran kaldı.

Transplantasyon ünitesi hakkında da bilgi veren Haberal, 9 aylıkken organ naklini gerçekleştirdiği Kırgız bebek ile çekilen fotoğrafını konukları ile paylaştı.

Konuklarını odasında ağırlayan Prof. Dr. Haberal ile beraberindekiler, daha sonra hastaneden ayrıldı.

Prof. Haberal, daha sonra konuklarıyla Başkent Üniversitesi'ne gitti...

İlk durak; 1 milyonu aşkın kitapla, bilgiyle donanmış, Türkiye'nin en büyük kütüphanelerinden birine sahip olan kongre ve kültür merkezi'ydi...

Konuklar kütüphaneyi beğeniyle inceledi...

Daha sonra Orkestra Akademik Başkent, katılımcılara unutamayacakları bir müzik ziyafeti yaşattı...

Yoğun ve bir o kadar da verimli geçen kongrenin ilk günü Haberal'ın verdiği kokteyl ile sona erdi...

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz